Elitserien Herrar 2022/23


200 ESS

205

#5 Persson
Tobias

1000 TOTALPOÄNG

1023

#8 Vingefeldt
Tobias

100 SPELADE MATCHER

99

#1 Sulinski
Bartosz

  • 2022-09-24 - 14:00

    Vingåker

    Habo

    3 - 1

    19/25  25/13  25/15  25/23

  • 2022-09-24 - 14:30

    RIG Falköping

    Lund

    0 - 3

    25/27  21/25  26/28

  • 2022-09-24 - 15:00

    Floby VK

    Sollentuna

    3 - 0

    25/19  25/17  25/22

  • 2022-09-25 - 15:00

    RIG Falköping

    Uppsala

    3 - 2

    31/29  20/25  22/25  25/19  15/9

  • 2022-09-25 - 16:00

    Örkelljunga

    Falkenberg

    3 - 0

    25/22  25/16  25/19

  • 2022-09-25 - 16:00

    Södertelge

    Hylte Halmstad

    0 - 3

    24/26  16/25  13/25

  • 2022-10-01 - 14:30

    Sollentuna

    Vingåker

  • 2022-10-01 - 16:00

    Falkenberg

    Floby VK

  • 2022-10-01 - 16:30

    Lund

    Hylte Halmstad

  • 2022-10-02 - 16:00

    Habo

    Södertelge

  • 2022-10-02 - 16:30

    Hylte Halmstad

    Örkelljunga

    
2022-09-24 - 14:00

Vingåker

Habo

3 - 1

19/25  25/13  25/15  25/23

2022-09-24 - 14:30

RIG Falköping

Lund

0 - 3

25/27  21/25  26/28

2022-09-24 - 15:00

Floby VK

Sollentuna

3 - 0

25/19  25/17  25/22

2022-09-25 - 15:00

RIG Falköping

Uppsala

3 - 2

31/29  20/25  22/25  25/19  15/9

2022-09-25 - 16:00

Örkelljunga

Falkenberg

3 - 0

25/22  25/16  25/19

2022-09-25 - 16:00

Södertelge

Hylte Halmstad

0 - 3

24/26  16/25  13/25

2022-10-01 - 14:30

Sollentuna

Vingåker

2022-10-01 - 16:00

Falkenberg

Floby VK

2022-10-01 - 16:30

Lund

Hylte Halmstad

2022-10-02 - 16:00

Habo

Södertelge

2022-10-02 - 16:30

Hylte Halmstad

Örkelljunga

bästa poängplockare(poäng / set)

#2

PrzemekSmereka 8,67(26/3)

#3

SlawomirZemlik 6,67(20/3)

#19

ViktorLindberg 6(24/4)

#4

FaeezAlloush 5,67(17/3)

#17

TomasVilimas 5,33(16/3)

bästa servare(serveess / set)

#29

DardanLushtaku 2(6/3)

#19

ViktorLindberg 2(8/4)

#2

PrzemekSmereka 1,33(4/3)

#3

TeodorWalthersson 1(1/1)

#1

HugoWalthersson 1(3/3)

bästa blockare(vinnande block / set)

#15

WillHippe 2(6/3)

#3

SlawomirZemlik 1,67(5/3)

#8

IanParish 1,33(4/3)

#13

MartinBergman 1(2/2)

#1

KalleBergström 1(2/2)

bästa poängplockare(poäng)

#19

JohanLoosme 24

bästa blockare(vinnande block)

#15

WillHippe 6

#8

IanParish 4

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#2

JoelAndersson 89 %(16/18)

#5

FelixBlystad 82 %(9/11)

#12

LinusSvensson 73 %(8/11)

#15

JeffLam 72 %(23/32)

#5

AxelGrave 67 %(12/18)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#10

PeterLundgren 78 %(7/9)

#9

JakobMolin 73 %(8/11)

#17

TomasVilimas 58 %(14/24)

#4

FaeezAlloush 57 %(17/30)

#6

SimonAlexandersson 56 %(5/9)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Smereka P.
(Lund)
CENTER 2  
Parish I.
(Floby VK)
VÄNSTERSPIKER 1  
Zemlik S.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Lindberg V.
(Vingåker)
CENTER 1  
Hippe W.
(Falkenberg)
PASSARE 1  
Jonsson A.
(Södertelge)
LIBERO 1  
Andersson J.
(Hylte Halmstad)
  • LIBERO 2  
    Blystad F.
    (Falkenberg)
  • PASSARE 2  
    Ottosson J.
    (Habo)
  • CENTER 3  
    Eriksson M.
    (RIG Falköping)
  • CENTER 4  
    Gullberg M.
    (Örkelljunga)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Jackman S.
    (Floby VK)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Mjörnheim A.
    (Södertelge)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Hedberg A.
    (Uppsala)

Tabell

Gru

Tabell

Gru

Grundserie Grundserie Standing
LagPoängMatcherSetPoängResultatSetkvotPoängkvotBestraffning
  SpeladeVunnaFörloradeVunnaFörloradeVunnaFörlorade3-03-13-22-31-30-3   

Hylte Halmstad

3

1

1

0

3

0

76

53

1

0

0

0

0

0

-

1,434

-

Örkelljunga

3

1

1

0

3

0

75

57

1

0

0

0

0

0

-

1,316

-

Floby VK

3

1

1

0

3

0

75

58

1

0

0

0

0

0

-

1,293

-

Lund

3

1

1

0

3

0

80

72

1

0

0

0

0

0

-

1,111

-

Vingåker

3

1

1

0

3

1

94

76

0

1

0

0

0

0

3,00

1,237

-

RIG Falköping

2

2

1

1

3

5

185

187

0

0

1

0

0

1

0,60

0,989

-

Uppsala

1

1

0

1

2

3

107

113

0

0

0

1

0

0

0,67

0,947

-

Habo

0

1

0

1

1

3

76

94

0

0

0

0

1

0

0,33

0,808

-

Sollentuna

0

1

0

1

0

3

58

75

0

0

0

0

0

1

0,00

0,773

-

Falkenberg

0

1

0

1

0

3

57

75

0

0

0

0

0

1

0,00

0,760

-

Södertelge

0

1

0

1

0

3

53

76

0

0

0

0

0

1

0,00

0,697

-




Grundserie Grundserie Standing Results Breakdown

Resultat

Grundserie

Gästande lag

Falkenberg

FlobyVK

Habo

HylteHalmstad

Lund

RIGFalköping

Sollentuna

Södertelge

Uppsala

Vingåker

Örkelljunga

Hemmalag

Falkenberg (Falkenberg)

Floby VK (FlobyVK)

3 - 0

Habo (Habo)

Hylte Halmstad (HylteHalmstad)

Lund (Lund)

RIG Falköping (RIGFalköping)

0 - 3

3 - 2

Sollentuna (Sollentuna)

Södertelge (Södertelge)

0 - 3

Uppsala (Uppsala)

Vingåker (Vingåker)

3 - 1

Örkelljunga (Örkelljunga)

3 - 0

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Smereka P.
(Lund)
CENTER 2  
Parish I.
(Floby VK)
VÄNSTERSPIKER 1  
Zemlik S.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Lindberg V.
(Vingåker)
CENTER 1  
Hippe W.
(Falkenberg)
PASSARE 1  
Jonsson A.
(Södertelge)
LIBERO 1  
Andersson J.
(Hylte Halmstad)
  • LIBERO 2  
    Blystad F.
    (Falkenberg)
  • PASSARE 2  
    Ottosson J.
    (Habo)
  • CENTER 3  
    Eriksson M.
    (RIG Falköping)
  • CENTER 4  
    Gullberg M.
    (Örkelljunga)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Jackman S.
    (Floby VK)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Mjörnheim A.
    (Södertelge)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Hedberg A.
    (Uppsala)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Smereka P.
(Lund)
CENTER 2  
Parish I.
(Floby VK)
VÄNSTERSPIKER 1  
Zemlik S.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Lindberg V.
(Vingåker)
CENTER 1  
Hippe W.
(Falkenberg)
PASSARE 1  
Jonsson A.
(Södertelge)
LIBERO 1  
Andersson J.
(Hylte Halmstad)
LIBERO 2  
Blystad F.
(Falkenberg)
PASSARE 2  
Ottosson J.
(Habo)
CENTER 3  
Eriksson M.
(RIG Falköping)
VÄNSTERSPIKER 3  
Mjörnheim A.
(Södertelge)
CENTER 4  
Gullberg M.
(Örkelljunga)
VÄNSTERSPIKER 4  
Hedberg A.
(Uppsala)
HÖGERSPIKER 2  
Jackman S.
(Floby VK)