Elitserien Herrar 2022/23


300 BLOCKPOÄNG

301

#29 Lushtaku
Dardan

150 ESS

152

#7 Jenkins
Alex

100 ESS

100

#1 Kalfic
Chris

100 ESS

103

#7 Tegenrot
Jakob

1000 TOTALPOÄNG

1029

#8 Vingefeldt
Tobias

100 SPELADE MATCHER

102

#1 Sulinski
Bartosz

100 SPELADE MATCHER

97

#20 Karlsson
Lukas

150 VUNNA MATCHER

151

#15 Persson
Tobias

  • 14:00 

    Vingåker

    Lund

  • 14:30 

    Sollentuna

    Habo

  • 16:30 

    Hylte Halmstad

    RIG Falköping

  • 2023-01-29 - 13:45

    Uppsala

    RIG Falköping

  • 2023-01-29 - 16:00

    Örkelljunga

    Floby VK

  • 2023-01-29 - 16:00

    Södertelge

    Falkenberg

  • 2023-02-03 - 18:00

    Falkenberg

    Hylte Halmstad

  • 2023-02-03 - 19:00

    Södertelge

    Vingåker

  • 2023-02-04 - 14:30

    Sollentuna

    Uppsala

    
14:00 

Vingåker

Lund

14:30 

Sollentuna

Habo

16:30 

Hylte Halmstad

RIG Falköping

2023-01-29 - 13:45

Uppsala

RIG Falköping

2023-01-29 - 16:00

Örkelljunga

Floby VK

2023-01-29 - 16:00

Södertelge

Falkenberg

2023-02-03 - 18:00

Falkenberg

Hylte Halmstad

2023-02-03 - 19:00

Södertelge

Vingåker

2023-02-04 - 14:30

Sollentuna

Uppsala

 
15
Sollentuna VS Lund [03/12/2022 14:30] Foto: Håkan Wendler
 
14
Sollentuna VS RIG Falköping [19/11/2022 14:30] Foto: Håkan W...
 
10
Sollentuna VS Södertelge [22/10/2022 14:30] Foto: Håkan Wend...
 
6
Sollentuna VS Hylte Halmstad [08/10/2022 14:30] Foto: Håkan ...

bästa poängplockare(poäng / set)

#19

ViktorLindberg 5,35(273/51)

#4

FaeezAlloush 5,35(262/49)

#1

MatthewAubrey 5,11(240/47)

#3

EthanCarroll 4,69(197/42)

#3

AlisonBastos Silveira 4,57(215/47)

bästa servare(serveess / set)

#19

ViktorLindberg 1,08(55/51)

#15

JeffLam 0,69(31/45)

#1

PierceJohnson 0,62(5/8)

#1

MatthewAubrey 0,51(24/47)

#8

IanParish 0,42(19/45)

bästa blockare(vinnande block / set)

#33

MånsEriksson 0,78(31/40)

#13

MartinBergman 0,76(35/46)

#18

AntonRibom 0,75(27/36)

#16

JensAhremark 0,71(20/28)

#16

BradleyStewart 0,71(29/41)

bästa blockare(vinnande block)

#10

NezarHarouk 33

#33

MånsEriksson 31

#3

DavidGudeta 28

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#2

JoelAndersson 77 %(122/159)

#6

LucasNordström 71 %(55/78)

#9

TimonSchippmann 66 %(107/163)

#4

FaeezAlloush 65 %(162/249)

#5

FelixBlystad 64 %(179/280)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#10

PeterLundgren 70 %(33/47)

#9

JakobMolin 66 %(23/35)

#13

MartinBergman 64 %(91/142)

#18

AntonRibom 62 %(74/119)

#7

JakobTegenrot 55 %(36/65)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Aubrey M.
(Sollentuna)
CENTER 2  
Harouk N.
(Falkenberg)
VÄNSTERSPIKER 1  
Lindberg V.
(Vingåker)

VÄNSTERSPIKER 2  
Lam J.
(Floby VK)
CENTER 1  
Parish I.
(Floby VK)
PASSARE 1  
Jonsson A.
(Södertelge)
LIBERO 1  
Andersson J.
(Hylte Halmstad)
  • LIBERO 2  
    Nordström L.
    (Sollentuna)
  • PASSARE 2  
    Rune A.
    (Hylte Halmstad)
  • CENTER 3  
    Eriksson M.
    (RIG Falköping)
  • CENTER 4  
    Bergman M.
    (Lund)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Smereka P.
    (Lund)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Zemlik S.
    (Lund)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Newman M.
    (Örkelljunga)

Tabell

Gru

Tabell

Gru

Grundserie Grundserie Standing
LagPoängMatcherSetPoängResultatSetkvotPoängkvotBestraffning
  SpeladeVunnaFörloradeVunnaFörloradeVunnaFörlorade3-03-13-22-31-30-3   

Hylte Halmstad

34

12

12

0

36

5

997

781

9

1

2

0

0

0

7,20

1,277

-

Falkenberg

29

13

10

3

32

17

1143

1036

4

4

2

1

0

2

1,88

1,103

-

Habo

27

13

9

4

31

17

1087

1045

5

3

1

1

2

1

1,82

1,040

-

Lund

25

12

9

3

29

18

1084

991

3

3

3

1

0

2

1,61

1,094

-

Floby VK

23

13

7

6

26

19

1028

961

6

1

0

2

1

3

1,37

1,070

-

Vingåker

20

13

6

7

26

25

1123

1082

3

2

1

3

2

2

1,04

1,038

-

Sollentuna

18

13

6

7

23

25

1048

1032

4

0

2

2

1

4

0,92

1,016

-

Örkelljunga

17

13

5

8

24

28

1080

1136

3

0

2

4

1

3

0,86

0,951

-

Södertelge

9

12

3

9

14

30

893

1041

1

1

1

1

3

5

0,47

0,858

-

RIG Falköping

4

12

2

10

10

34

892

1047

0

0

2

0

4

6

0,29

0,852

-

Uppsala

1

12

0

12

3

36

746

969

0

0

0

1

1

10

0,08

0,770

-




Grundserie Grundserie Standing Results Breakdown

Resultat

Grundserie

Gästande lag

Falkenberg

FlobyVK

Habo

HylteHalmstad

Lund

RIGFalköping

Sollentuna

Södertelge

Uppsala

Vingåker

Örkelljunga

Hemmalag

Falkenberg (Falkenberg)

3 - 0

3 - 1

3 - 0

3 - 1

2 - 3

3 - 1

3 - 0

Floby VK (FlobyVK)

1 - 3

2 - 3

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

Habo (Habo)

2 - 3

0 - 3

3 - 2

3 - 0

3 - 0

3 - 1

3 - 0

Hylte Halmstad (HylteHalmstad)

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 1

3 - 2

Lund (Lund)

3 - 2

0 - 3

3 - 1

3 - 0

3 - 2

3 - 1

RIG Falköping (RIGFalköping)

1 - 3

0 - 3

1 - 3

0 - 3

0 - 3

3 - 2

3 - 2

Sollentuna (Sollentuna)

1 - 0

0 - 3

2 - 3

3 - 0

3 - 2

3 - 0

2 - 3

Södertelge (Södertelge)

1 - 3

0 - 3

0 - 3

1 - 3

3 - 1

3 - 0

Uppsala (Uppsala)

0 - 3

0 - 3

0 - 3

0 - 3

1 - 3

Vingåker (Vingåker)

2 - 3

3 - 0

3 - 1

2 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 2

Örkelljunga (Örkelljunga)

3 - 0

3 - 0

0 - 3

2 - 3

3 - 0

3 - 2

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Aubrey M.
(Sollentuna)
CENTER 2  
Harouk N.
(Falkenberg)
VÄNSTERSPIKER 1  
Lindberg V.
(Vingåker)

VÄNSTERSPIKER 2  
Lam J.
(Floby VK)
CENTER 1  
Parish I.
(Floby VK)
PASSARE 1  
Jonsson A.
(Södertelge)
LIBERO 1  
Andersson J.
(Hylte Halmstad)
  • LIBERO 2  
    Nordström L.
    (Sollentuna)
  • PASSARE 2  
    Rune A.
    (Hylte Halmstad)
  • CENTER 3  
    Eriksson M.
    (RIG Falköping)
  • CENTER 4  
    Bergman M.
    (Lund)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Smereka P.
    (Lund)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Zemlik S.
    (Lund)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Newman M.
    (Örkelljunga)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Aubrey M.
(Sollentuna)
CENTER 2  
Harouk N.
(Falkenberg)
VÄNSTERSPIKER 1  
Lindberg V.
(Vingåker)

VÄNSTERSPIKER 2  
Lam J.
(Floby VK)
CENTER 1  
Parish I.
(Floby VK)
PASSARE 1  
Jonsson A.
(Södertelge)
LIBERO 1  
Andersson J.
(Hylte Halmstad)
LIBERO 2  
Nordström L.
(Sollentuna)
PASSARE 2  
Rune A.
(Hylte Halmstad)
CENTER 3  
Eriksson M.
(RIG Falköping)
VÄNSTERSPIKER 3  
Zemlik S.
(Lund)
CENTER 4  
Bergman M.
(Lund)
VÄNSTERSPIKER 4  
Newman M.
(Örkelljunga)
HÖGERSPIKER 2  
Smereka P.
(Lund)