Elitserien Damer 2022/23


150 ESS

150

#8 Ekholm
Matilda

  • 14:00 

    Hylte Halmstad

    Gislaved

  • 15:00 

    Värnamo

    Lund

  • 16:00 

    Linköpings VC

    Engelholm

  • 17:00 

    Sollentuna

    IKSU

  • 2023-01-29 - 15:00

    Göteborg

    Lund

  • 2023-01-31 - 19:00

    Örebro

    RIG Falköping

  • 2023-02-01 - 19:00

    Lund

    Engelholm

  • 2023-02-04 - 13:00

    Göteborg

    Hylte Halmstad

  • 2023-02-04 - 14:00

    IKSU

    Örebro

  • 2023-02-04 - 17:00

    Sollentuna

    Linköpings VC

    
14:00 

Hylte Halmstad

Gislaved

15:00 

Värnamo

Lund

16:00 

Linköpings VC

Engelholm

17:00 

Sollentuna

IKSU

2023-01-29 - 15:00

Göteborg

Lund

2023-01-31 - 19:00

Örebro

RIG Falköping

2023-02-01 - 19:00

Lund

Engelholm

2023-02-04 - 13:00

Göteborg

Hylte Halmstad

2023-02-04 - 14:00

IKSU

Örebro

2023-02-04 - 17:00

Sollentuna

Linköpings VC

 
8
Sollentuna VS Engelholm [12/11/2022 17:00] Foto: Håkan Wendl...
 
15
Göteborg VS RIG Falköping
 
31
Göteborg VS Gislaved
 
12
Sollentuna VS Värnamo [22/10/2022 17:00] Foto: Håkan Wendler...
 
6
Sollentuna VS Hylte Halmstad [08/10/2022 17:00] Foto: Håkan ...
 
17
Göteborg VS Värnamo

bästa poängplockare(poäng / set)

#19

FeliciaMarshall 5,83(35/6)

#20

CrystalBurk 5,67(34/6)

#6

EfrosiniAlexakou 5,57(78/14)

#20

BallengerAlyssa 5,49(214/39)

#3

JamieStivers 5,37(220/41)

bästa servare(serveess / set)

#20

CrystalBurk 0,83(5/6)

#15

CaitlinTipping 0,78(32/41)

#14

JonnaWasserfaller 0,7(28/40)

#6

HarrietGillson 0,61(22/36)

#18

HaltemanMadelyn 0,58(19/33)

bästa blockare(vinnande block / set)

#15

CaitlinTipping 0,85(35/41)

#20

CrystalBurk 0,83(5/6)

#16

ElinArnerdal 0,67(24/36)

#11

JuliaNilsson 0,61(25/41)

bästa poängplockare(poäng)

#15

CaitlinTipping 220

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#19

FeliciaMarshall 62 %(29/47)

#10

FilippaBrink 58 %(97/167)

#3

HanahBlume 54 %(88/164)

#10

KhianiGarton-Dodd 54 %(68/127)

#14

MarVives Escola 53 %(80/150)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#7

TaylorBruns 50 %(82/163)

#10

ElsaArrestad 49 %(64/131)

#11

ThelmaGrétarsdóttir 49 %(63/129)

#3

JonnaNilsson 48 %(68/142)

#3

MajaJonsson 46 %(66/145)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Tipping C.
(Linköpings VC)
CENTER 2  
Nilsson J.
(Engelholm)
VÄNSTERSPIKER 1  
Hellgren T.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Stivers J.
(Engelholm)
CENTER 1  
Wasserfaller J.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 1  
Larsson L.
(IKSU)
LIBERO 1  
Brink F.
(Engelholm)
  • LIBERO 2  
    Sjöberg S.
    (Örebro)
  • PASSARE 2  
    Kindbom F.
    (Engelholm)
  • CENTER 3  
    Jonsson M.
    (Värnamo)
  • CENTER 4  
    Arrestad E.
    (Örebro)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Omilaniuk A.
    (Engelholm)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Burk C.
    (Gislaved)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Redgen R.
    (Linköpings VC)

Tabell

Gru

Tabell

Gru

Grundserie Grundserie Standing
LagPoängMatcherSetPoängResultatSetkvotPoängkvotBestraffning
  SpeladeVunnaFörloradeVunnaFörloradeVunnaFörlorade3-03-13-22-31-30-3   

Engelholm

34

12

12

0

36

5

993

697

9

1

2

0

0

0

7,20

1,425

-

Örebro

30

13

10

3

33

13

1055

904

7

2

1

1

1

1

2,54

1,167

-

Linköpings VC

26

12

8

4

28

13

940

806

7

1

0

2

0

2

2,15

1,166

-

Hylte Halmstad

24

13

8

5

29

19

1088

956

5

2

1

1

3

1

1,53

1,138

-

Göteborg

22

12

8

4

26

18

960

932

4

2

2

0

2

2

1,44

1,030

-

Sollentuna

19

13

6

7

24

25

1050

1088

3

2

1

2

2

3

0,96

0,965

-

Gislaved

18

13

6

7

20

25

938

982

3

2

1

1

0

6

0,80

0,955

-

Lund

16

12

5

7

20

23

935

945

3

2

0

1

3

3

0,87

0,989

-

Värnamo

9

12

3

9

11

28

755

927

2

1

0

0

2

7

0,39

0,814

-

RIG Falköping

9

13

3

10

10

32

844

1027

1

2

0

0

1

9

0,31

0,822

-

IKSU

0

13

0

13

3

39

749

1043

0

0

0

0

3

10

0,08

0,718

-




Grundserie Grundserie Standing Results Breakdown

Resultat

Grundserie

Gästande lag

Engelholm

Gislaved

Göteborg

HylteHalmstad

IKSU

LinköpingsVC

Lund

RIGFalköping

Sollentuna

Värnamo

Örebro

Hemmalag

Engelholm (Engelholm)

3 - 0

3 - 1

3 - 2

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

Gislaved (Gislaved)

0 - 3

3 - 2

3 - 0

0 - 3

3 - 0

3 - 1

0 - 3

Göteborg (Göteborg)

3 - 2

3 - 2

3 - 0

3 - 0

3 - 0

Hylte Halmstad (HylteHalmstad)

2 - 0

1 - 3

3 - 0

3 - 1

3 - 0

1 - 3

IKSU (IKSU)

0 - 3

0 - 3

0 - 3

0 - 3

1 - 3

0 - 3

1 - 3

0 - 3

Linköpings VC (LinköpingsVC)

3 - 0

3 - 0

3 - 1

3 - 0

3 - 0

Lund (Lund)

3 - 0

1 - 3

0 - 3

3 - 0

2 - 3

3 - 0

1 - 3

RIG Falköping (RIGFalköping)

0 - 3

3 - 1

0 - 3

0 - 3

1 - 3

0 - 3

0 - 3

Sollentuna (Sollentuna)

0 - 3

3 - 1

2 - 3

3 - 0

3 - 0

2 - 3

Värnamo (Värnamo)

0 - 3

1 - 3

3 - 1

3 - 0

1 - 3

0 - 3

Örebro (Örebro)

2 - 3

3 - 0

3 - 0

1 - 3

3 - 0

3 - 0

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Tipping C.
(Linköpings VC)
CENTER 2  
Nilsson J.
(Engelholm)
VÄNSTERSPIKER 1  
Hellgren T.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Stivers J.
(Engelholm)
CENTER 1  
Wasserfaller J.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 1  
Larsson L.
(IKSU)
LIBERO 1  
Brink F.
(Engelholm)
  • LIBERO 2  
    Sjöberg S.
    (Örebro)
  • PASSARE 2  
    Kindbom F.
    (Engelholm)
  • CENTER 3  
    Jonsson M.
    (Värnamo)
  • CENTER 4  
    Arrestad E.
    (Örebro)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Omilaniuk A.
    (Engelholm)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Burk C.
    (Gislaved)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Redgen R.
    (Linköpings VC)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Tipping C.
(Linköpings VC)
CENTER 2  
Nilsson J.
(Engelholm)
VÄNSTERSPIKER 1  
Hellgren T.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Stivers J.
(Engelholm)
CENTER 1  
Wasserfaller J.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 1  
Larsson L.
(IKSU)
LIBERO 1  
Brink F.
(Engelholm)
LIBERO 2  
Sjöberg S.
(Örebro)
PASSARE 2  
Kindbom F.
(Engelholm)
CENTER 3  
Jonsson M.
(Värnamo)
VÄNSTERSPIKER 3  
Burk C.
(Gislaved)
CENTER 4  
Arrestad E.
(Örebro)
VÄNSTERSPIKER 4  
Redgen R.
(Linköpings VC)
HÖGERSPIKER 2  
Omilaniuk A.
(Engelholm)