SM-slutspel Damer 2022/23


SM-Slutspel Damer 2022/23 SM-Slutspel Damer 2022/23 Standing

1500 ANFALLSPOÄNG

1491

#16 Falck
Isabelle

350 BLOCKPOÄNG

344

#10 Arrestad
Elsa

150 ESS

150

#12 Turner
Whitney

2000 TOTALPOÄNG

2024

#16 Falck
Isabelle

100 SPELADE MATCHER

101

#7 Evans
Esther

100 SPELADE MATCHER

100

#16 Altin
Matilda

bästa poängplockare(poäng / set)

#15

CaitlinTipping 5,5(143/26)

#20

CrystalBurk 5,33(80/15)

#11

ThelmaGrétarsdóttir 4,85(228/47)

#3

HanahBlume 4,56(41/9)

#3

JamieStivers 4,21(143/34)

bästa servare(serveess / set)

#1

LudovicaForastieri 0,66(21/32)

#14

JonnaWasserfaller 0,57(27/47)

#5

LinneaSkogsberg 0,56(5/9)

#11

ThelmaGrétarsdóttir 0,51(24/47)

bästa blockare(vinnande block / set)

#13

ElsaHolmkvist 1,44(13/9)

#11

JuliaNilsson 0,88(30/34)

#2

KlaraJuneholm 0,74(14/19)

#10

ElsaArrestad 0,72(23/32)

bästa poängplockare(poäng)

#6

TeaAndric 157

#15

CaitlinTipping 143

#3

JamieStivers 143

bästa blockare(vinnande block)

#10

ElsaArrestad 23

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#3

HanahBlume 67 %(26/39)

#10

FilippaBrink 59 %(84/142)

#6

SofieSjöberg 57 %(71/124)

#10

KhianiGarton-Dodd 56 %(23/41)

#16

EmmyAndersson 55 %(149/272)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#3

JonnaNilsson 52 %(54/104)

#10

ElsaArrestad 47 %(55/118)

#7

TaylorBruns 44 %(15/34)

#20

CrystalBurk 43 %(74/172)

#3

HanahBlume 43 %(40/94)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
de O.G.A.G.
(Göteborg)
CENTER 2  
Wasserfaller J.
(Hylte Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 1  
Stivers J.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Forastieri L.
(Örebro)
CENTER 1  
Nilsson J.
(Engelholm)
PASSARE 1  
Garrison K.
(Gislaved)
LIBERO 1  
Brink F.
(Engelholm)
  • LIBERO 2  
    Granberg M.
    (Göteborg)
  • PASSARE 2  
    Kindbom F.
    (Engelholm)
  • CENTER 3  
    Holmkvist E.
    (Lund)
  • CENTER 4  
    Arrestad E.
    (Örebro)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Grétarsdóttir T.
    (Hylte Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Andric .T.
    (Hylte Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Malm C.
    (Engelholm)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
de O.G.A.G.
(Göteborg)
CENTER 2  
Wasserfaller J.
(Hylte Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 1  
Stivers J.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Forastieri L.
(Örebro)
CENTER 1  
Nilsson J.
(Engelholm)
PASSARE 1  
Garrison K.
(Gislaved)
LIBERO 1  
Brink F.
(Engelholm)
  • LIBERO 2  
    Granberg M.
    (Göteborg)
  • PASSARE 2  
    Kindbom F.
    (Engelholm)
  • CENTER 3  
    Holmkvist E.
    (Lund)
  • CENTER 4  
    Arrestad E.
    (Örebro)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Grétarsdóttir T.
    (Hylte Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Andric .T.
    (Hylte Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Malm C.
    (Engelholm)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
de O.G.A.G.
(Göteborg)
CENTER 2  
Wasserfaller J.
(Hylte Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 1  
Stivers J.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Forastieri L.
(Örebro)
CENTER 1  
Nilsson J.
(Engelholm)
PASSARE 1  
Garrison K.
(Gislaved)
LIBERO 1  
Brink F.
(Engelholm)
LIBERO 2  
Granberg M.
(Göteborg)
PASSARE 2  
Kindbom F.
(Engelholm)
CENTER 3  
Holmkvist E.
(Lund)
VÄNSTERSPIKER 3  
Andric .T.
(Hylte Halmstad)
CENTER 4  
Arrestad E.
(Örebro)
VÄNSTERSPIKER 4  
Malm C.
(Engelholm)
HÖGERSPIKER 2  
Grétarsdóttir T.
(Hylte Halmstad)