SM-slutspel Damer 2021/22


SM-Slutspel Damer 2021/22 SM-Slutspel Damer 2021/22 Standing

1000 ANFALLSPOÄNG

986

#13 Murto
Iida

200 BLOCKPOÄNG

205

#8 Rix
Stina

150 ESS

149

#1 Turner
Whitney

bästa poängplockare(poäng / set)

#5

Milca LubieskaDa Silva 6,48(188/29)

#15

LeahClayton 5,3(212/40)

#5

CeciliaMalm 4,4(154/35)

#15

SagaNilsson 4,11(37/9)

#15

CaitlinTipping 3,96(95/24)

bästa servare(serveess / set)

#6

HarrietGillson 0,57(4/7)

#5

CeciliaMalm 0,57(20/35)

#9

NoraLundmark 0,5(1/2)

#10

EvelinaEriksson 0,45(13/29)

#15

SagaNilsson 0,44(4/9)

bästa blockare(vinnande block / set)

#10

ElsaArrestad 0,92(34/37)

#15

CaitlinTipping 0,88(21/24)

#4

KateFerguson 0,77(27/35)

#11

BrunaDa Silva 0,72(21/29)

#2

KlaraJuneholm 0,67(2/3)

bästa poängplockare(poäng)

#15

LeahClayton 212

#5

CeciliaMalm 154

#19

AnnieErtz 132

#12

AngelGaskin 119

bästa blockare(vinnande block)

#5

CeciliaMalm 22

#11

BrunaDa Silva 21

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#10

FilippaBrink 63 %(117/186)

#1

ElisBento 58 %(58/100)

#6

SofieSjöberg 54 %(107/197)

#5

NoraAndersson 54 %(33/61)

#4

KlaraAndersson 53 %(107/201)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#10

ElsaArrestad 48 %(63/132)

#4

KateFerguson 44 %(56/126)

#5

Milca LubieskaDa Silva 44 %(167/380)

#2

JonaVigfusdottir 44 %(63/144)

#13

MatildaTjernqvist 43 %(15/35)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Vigfusdottir J.
(Hylte Halmstad)
CENTER 2  
Arrestad E.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 1  
Malm C.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Da S.M.L.
(Hylte Halmstad)
CENTER 1  
Da S.B.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 1  
Tegenfalk J.
(Örebro )
LIBERO 1  
Brink F.
(Engelholm)
  • LIBERO 2  
    Andersson K.
    (Hylte Halmstad)
  • PASSARE 2  
    Gustafsson H.
    (Hylte Halmstad)
  • CENTER 3  
    Sundqvist L.
    (Linköpings VC)
  • CENTER 4  
    Wasserfaller J.
    (Örebro )
  • HÖGERSPIKER 2  
    Tipping C.
    (Linköpings VC)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Clayton L.
    (Örebro )
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Ertz A.
    (Örebro )

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Vigfusdottir J.
(Hylte Halmstad)
CENTER 2  
Arrestad E.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 1  
Malm C.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Da S.M.L.
(Hylte Halmstad)
CENTER 1  
Da S.B.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 1  
Tegenfalk J.
(Örebro )
LIBERO 1  
Brink F.
(Engelholm)
  • LIBERO 2  
    Andersson K.
    (Hylte Halmstad)
  • PASSARE 2  
    Gustafsson H.
    (Hylte Halmstad)
  • CENTER 3  
    Sundqvist L.
    (Linköpings VC)
  • CENTER 4  
    Wasserfaller J.
    (Örebro )
  • HÖGERSPIKER 2  
    Tipping C.
    (Linköpings VC)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Clayton L.
    (Örebro )
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Ertz A.
    (Örebro )

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Vigfusdottir J.
(Hylte Halmstad)
CENTER 2  
Arrestad E.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 1  
Malm C.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Da S.M.L.
(Hylte Halmstad)
CENTER 1  
Da S.B.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 1  
Tegenfalk J.
(Örebro )
LIBERO 1  
Brink F.
(Engelholm)
LIBERO 2  
Andersson K.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 2  
Gustafsson H.
(Hylte Halmstad)
CENTER 3  
Sundqvist L.
(Linköpings VC)
VÄNSTERSPIKER 3  
Clayton L.
(Örebro )
CENTER 4  
Wasserfaller J.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 4  
Ertz A.
(Örebro )
HÖGERSPIKER 2  
Tipping C.
(Linköpings VC)