Elitserien Damer 2021/22


1000 ANFALLSPOÄNG

986

#13 Murto
Iida

250 BLOCKPOÄNG

249

#16 Falck
Isabelle

200 BLOCKPOÄNG

198

#8 Rix
Stina

500 ESS

495

#9 Tegenfalk
Josephine

300 SPELADE MATCHER

299

#9 Tegenfalk
Josephine

100 SPELADE MATCHER

100

#13 Milton
Cornelia

100 VUNNA MATCHER

100

#4 Hellgren
Tilda

100 VUNNA MATCHER

100

#8 Rix
Stina

100 VUNNA MATCHER

99

#8 Ekholm
Matilda

1000 SPELADE SET

996

#9 Tegenfalk
Josephine

500 SPELADE SET

491

#5 Skogsberg
Linnea

700 VUNNA SET

689

#9 Tegenfalk
Josephine

300 VUNNA SET

289

#10 Arrestad
Elsa

  • 2022-01-22 - 14:00

    Gislaved

    Linköpings VC

    1 - 3

    15/25  16/25  25/22  17/25

  • 2022-01-22 - 14:30

    Sollentuna

    Värnamo

    3 - 1

    24/26  25/22  25/16  25/15

  • 2022-01-29 - 14:00

    Hylte Halmstad

    RIG Falköping

  • 2022-01-29 - 15:00

    Linköpings VC

    Lindesberg

  • 2022-01-29 - 15:00

    Lund

    Värnamo

  • 2022-01-29 - 16:30

    IKSU

    Sollentuna

  • 2022-01-30 - 14:00

    IKSU

    Lindesberg

  • 2022-01-30 - 14:00

    RIG Falköping

    Lund

  • 2022-01-30 - 16:00

    Engelholm

    Gislaved

  • 2022-02-03 - 19:00

    Värnamo

    RIG Falköping

    
2022-01-22 - 14:00

Gislaved

Linköpings VC

1 - 3

15/25  16/25  25/22  17/25

2022-01-22 - 14:30

Sollentuna

Värnamo

3 - 1

24/26  25/22  25/16  25/15

2022-01-29 - 14:00

Hylte Halmstad

RIG Falköping

2022-01-29 - 15:00

Linköpings VC

Lindesberg

2022-01-29 - 15:00

Lund

Värnamo

2022-01-29 - 16:30

IKSU

Sollentuna

2022-01-30 - 14:00

IKSU

Lindesberg

2022-01-30 - 14:00

RIG Falköping

Lund

2022-01-30 - 16:00

Engelholm

Gislaved

2022-02-03 - 19:00

Värnamo

RIG Falköping

 
12
Sollentuna VS Värnamo [22/01/2022 14:30] Foto: Håkan Wendler...
 
5
Hylte Halmstad VS Linköpings VC [06/01/2022 14:00]
 
5
Hylte Halmstad VS Värnamo [11/12/2021 14:00]
 
8
Sollentuna VS RIG Falköping [20/11/2021 14:30] Foto: Håkan W...
 
5
Hylte Halmstad VS IKSU [14/11/2021 14:00]
 
8
Sollentuna VS Örebro [30/10/2021 14:30] Foto: Håkan Wendler

bästa poängplockare(poäng / set)

#15

LeahClayton 5,33(32/6)

#15

CaitlinTipping 5,19(280/54)

#5

Milca LubieskaDa Silva 4,87(219/45)

#1

ElisBento 4,38(140/32)

bästa servare(serveess / set)

#1

LudovicaForastieri 0,67(26/39)

#8

StinaRix 0,65(30/46)

#16

AgnesHegardt 0,61(11/18)

#3

JonnaNilsson 0,55(24/44)

#5

LinneaSkogsberg 0,54(26/48)

bästa blockare(vinnande block / set)

#15

CaitlinTipping 0,96(52/54)

#11

BrunaDa Silva 0,91(41/45)

#17

LovisaSundqvist 0,75(39/52)

#10

ElsaArrestad 0,72(28/39)

#18

CorneliaRosenqvist 0,69(9/13)

bästa blockare(vinnande block)

#11

BrunaDa Silva 41

#10

ElsaArrestad 28

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#4

KlaraAndersson 61 %(92/150)

#10

FilippaBrink 60 %(70/116)

#19

FeliciaGranberg 59 %(136/231)

#6

SofieSjöberg 59 %(102/174)

#2

SmillaKarlsson 57 %(4/7)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#15

LeahClayton 62 %(26/42)

#11

BrunaDa Silva 60 %(103/172)

#4

KateFerguson 49 %(65/132)

#10

ElsaArrestad 48 %(60/126)

#6

ElmaOlofsson 45 %(52/115)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Gaskin A.
(Örebro )
CENTER 2  
Sundqvist L.
(Linköpings VC)
VÄNSTERSPIKER 1  
Ertz A.
(Örebro )

VÄNSTERSPIKER 2  
Da S.M.L.
(Hylte Halmstad)
CENTER 1  
Da S.B.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 1  
Angeli .H.
(Hylte Halmstad)
LIBERO 1  
Karlsson S.
(RIG Falköping)
  • LIBERO 2  
    Brink F.
    (Engelholm)
  • PASSARE 2  
    Goos E.
    (Engelholm)
  • CENTER 3  
    Nilsson J.
    (Örebro )
  • CENTER 4  
    Arrestad E.
    (Örebro )
  • HÖGERSPIKER 2  
    Falck I.
    (Sollentuna)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Rix S.
    (Lund)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Forastieri L.
    (Örebro )

Tabell

Eli

Tabell

Eli

Elitserien Damer Elitserien Damer Standing
LagPoängMatcherSetPoängResultatSetkvotPoängkvotBestraffning
  SpeladeVunnaFörloradeVunnaFörloradeVunnaFörlorade3-03-13-22-31-30-3   

Hylte Halmstad

41

14

14

0

42

3

1104

699

12

1

1

0

0

0

14,00

1,579

-

Örebro

35

14

12

2

38

9

1120

841

10

1

1

0

2

0

4,22

1,332

-

Engelholm

34

13

11

2

35

8

1023

738

9

2

0

1

0

1

4,38

1,386

-

Linköpings VC

25

15

8

7

28

26

1173

1151

3

5

0

1

2

4

1,08

1,019

-

Sollentuna

23

13

7

6

26

21

1025

967

4

3

0

2

1

3

1,24

1,060

-

Lund

20

14

7

7

23

25

1022

1020

4

2

1

0

2

5

0,92

1,002

-

Värnamo

16

14

6

8

20

29

978

1106

3

1

2

0

2

6

0,69

0,884

-

IKSU

15

14

5

9

15

30

856

1065

2

3

0

0

0

9

0,50

0,804

-

Gislaved

7

14

2

12

13

37

945

1196

1

1

0

1

5

6

0,35

0,790

-

Lindesberg

6

12

2

10

9

31

704

951

1

1

0

0

3

7

0,29

0,740

-

RIG Falköping

3

13

1

12

7

37

851

1067

0

1

0

0

4

8

0,19

0,798

-




Elitserien Damer Elitserien Damer Standing Results Breakdown

Resultat

Elitserien Damer

Gästande lag

Engelholm

Gislaved

HylteHalmstad

IKSU

Lindesberg

LinköpingsVC

Lund

RIGFalköping

Sollentuna

Värnamo

Örebro

Hemmalag

Engelholm (Engelholm)

2 - 3

3 - 0

3 - 0

3 - 1

3 - 1

3 - 0

3 - 0

Gislaved (Gislaved)

0 - 3

1 - 3

3 - 0

1 - 3

0 - 3

3 - 1

1 - 3

Hylte Halmstad (HylteHalmstad)

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 1

IKSU (IKSU)

0 - 3

3 - 1

0 - 3

3 - 1

0 - 3

3 - 0

0 - 3

Lindesberg (Lindesberg)

0 - 3

1 - 3

1 - 3

3 - 0

1 - 3

0 - 3

Linköpings VC (LinköpingsVC)

3 - 1

0 - 3

3 - 0

3 - 0

3 - 1

2 - 3

Lund (Lund)

0 - 3

3 - 0

0 - 3

1 - 3

3 - 1

3 - 2

0 - 3

RIG Falköping (RIGFalköping)

0 - 3

0 - 3

1 - 3

0 - 3

3 - 1

1 - 3

Sollentuna (Sollentuna)

3 - 0

0 - 3

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 1

3 - 1

Värnamo (Värnamo)

0 - 3

3 - 2

0 - 3

3 - 0

3 - 0

0 - 3

3 - 2

Örebro (Örebro)

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Gaskin A.
(Örebro )
CENTER 2  
Sundqvist L.
(Linköpings VC)
VÄNSTERSPIKER 1  
Ertz A.
(Örebro )

VÄNSTERSPIKER 2  
Da S.M.L.
(Hylte Halmstad)
CENTER 1  
Da S.B.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 1  
Angeli .H.
(Hylte Halmstad)
LIBERO 1  
Karlsson S.
(RIG Falköping)
  • LIBERO 2  
    Brink F.
    (Engelholm)
  • PASSARE 2  
    Goos E.
    (Engelholm)
  • CENTER 3  
    Nilsson J.
    (Örebro )
  • CENTER 4  
    Arrestad E.
    (Örebro )
  • HÖGERSPIKER 2  
    Falck I.
    (Sollentuna)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Rix S.
    (Lund)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Forastieri L.
    (Örebro )

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Gaskin A.
(Örebro )
CENTER 2  
Sundqvist L.
(Linköpings VC)
VÄNSTERSPIKER 1  
Ertz A.
(Örebro )

VÄNSTERSPIKER 2  
Da S.M.L.
(Hylte Halmstad)
CENTER 1  
Da S.B.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 1  
Angeli .H.
(Hylte Halmstad)
LIBERO 1  
Karlsson S.
(RIG Falköping)
LIBERO 2  
Brink F.
(Engelholm)
PASSARE 2  
Goos E.
(Engelholm)
CENTER 3  
Nilsson J.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 3  
Rix S.
(Lund)
CENTER 4  
Arrestad E.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 4  
Forastieri L.
(Örebro )
HÖGERSPIKER 2  
Falck I.
(Sollentuna)