Elitserien Damer 2018/19


  Milestone - Tracker

200 BLOCKPOÄNG

195

#9 Topic
Dalila-Lilly

400 ESS

395

#9 Tegenfalk
Josephine

1000 TOTALPOÄNG

974

#13 Grelowska
Klaudia

1000 TOTALPOÄNG

964

#16 Falck
Isabelle

  • 2018-10-14 - 16:00

    RIG Falköping

    Svedala

    3 - 0

    26/24  25/21  25/10

  • 2018-10-14 - 16:00

    Engelholm

    Hylte/Halmstad

    3 - 0

    25/17  25/16  25/22

  • 2018-10-20 - 14:00

    Gislaved

    Lindesberg

    3 - 1

    25/23  22/25  25/23  25/23

  • 2018-10-20 - 14:00

    Hylte/Halmstad

    Sollentuna

    3 - 1

    25/13  20/25  25/13  25/17

  • 2018-10-20 - 15:00

    Lund

    Linköpings VC

    0 - 3

    20/25  18/25  14/25

  • 2018-10-20 - 15:00

    Engelholm

    Örebro

    3 - 1

    23/25  25/18  25/22  25/19

  • 2018-10-20 - 15:00

    Svedala

    Degerfors

    3 - 1

    17/25  25/20  25/22  25/23

  • 12:00 

    Svedala

    Örebro

  • 14:00 

    Gislaved

    Degerfors

  • 14:00 

    Hylte/Halmstad

    Linköpings VC

  • 15:00 

    Lund

    Sollentuna

  • 16:00 

    Engelholm

    Lindesberg

  • 2018-10-27 - 13:00

    Linköpings VC

    Lindesberg

  • 2018-10-27 - 14:30

    Sollentuna

    Örebro

  • 2018-10-27 - 15:00

    Degerfors

    Hylte/Halmstad

  • 2018-10-27 - 15:00

    Svedala

    Gislaved

  • 2018-10-27 - 17:30

    Lund

    Engelholm

    
2018-10-14 - 16:00

RIG Falköping

Svedala

3 - 0

26/24  25/21  25/10

2018-10-14 - 16:00

Engelholm

Hylte/Halmstad

3 - 0

25/17  25/16  25/22

2018-10-20 - 14:00

Gislaved

Lindesberg

3 - 1

25/23  22/25  25/23  25/23

2018-10-20 - 14:00

Hylte/Halmstad

Sollentuna

3 - 1

25/13  20/25  25/13  25/17

2018-10-20 - 15:00

Lund

Linköpings VC

0 - 3

20/25  18/25  14/25

2018-10-20 - 15:00

Engelholm

Örebro

3 - 1

23/25  25/18  25/22  25/19

2018-10-20 - 15:00

Svedala

Degerfors

3 - 1

17/25  25/20  25/22  25/23

12:00 

Svedala

Örebro

14:00 

Gislaved

Degerfors

14:00 

Hylte/Halmstad

Linköpings VC

15:00 

Lund

Sollentuna

16:00 

Engelholm

Lindesberg

2018-10-27 - 13:00

Linköpings VC

Lindesberg

2018-10-27 - 14:30

Sollentuna

Örebro

2018-10-27 - 15:00

Degerfors

Hylte/Halmstad

2018-10-27 - 15:00

Svedala

Gislaved

2018-10-27 - 17:30

Lund

Engelholm

bästa poängplockare(poäng / set)

#15

Mary-KateMarshall 7,94(135/17)

#17

HannaHellvig 5,14(36/7)

#1

VictoriaDakin 5(50/10)

#8

AshlynMacGregor 4,77(62/13)

#9

SophieCarpentier 4,65(79/17)

bästa servare(serveess / set)

#15

Mary-KateMarshall 0,76(13/17)

#14

JuliaKenel 0,75(3/4)

#14

AmeliaAllen 0,73(8/11)

#9

AlexandraDavenport 0,69(9/13)

#12

LindaAndersson 0,62(10/16)

bästa blockare(vinnande block / set)

#12

LindaAndersson 0,94(15/16)

#8

AshlynMacGregor 0,85(11/13)

#2

SofiaAndersson 0,83(5/6)

#4

TereseBengtsson 0,73(8/11)

#47

IsabelleReffel 0,67(2/3)

bästa poängplockare(poäng)

#15

DianaLundvall 69

#10

BrookeSeaman 56

bästa servare(serveess)

bästa blockare(vinnande block)

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#7

TaraDaerden 68 %(30/44)

#13

MayaTabron 67 %(10/15)

#11

HannahTroutman 64 %(41/64)

#10

BrookeSeaman 59 %(48/81)

#13

YlvaMinör 59 %(33/56)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#8

AshlynMacGregor 55 %(46/84)

#12

VisnjaJuric 53 %(26/49)

#7

FrejaMorén 49 %(29/59)

#15

Mary-KateMarshall 47 %(113/242)

#2

StinaRix 46 %(40/87)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Kerpčarová T.
(Svedala )
CENTER 2  
Thulin O.
(Svedala )
VÄNSTERSPIKER 1  
Marshall M.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Carpentier S.
(Engelholm)
CENTER 1  
Andersson L.
(Örebro )
PASSARE 1  
Hellgren T.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Minör Y.
(Lund)
  • LIBERO 2  
    Andersson C.
    (Degerfors)
  • PASSARE 2  
    Andersson V.
    (Engelholm)
  • CENTER 3  
    MacGregor A.
    (Gislaved)
  • CENTER 4  
    Bengtsson T.
    (Hylte/Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Svensson M.
    (Hylte/Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Rix S.
    (Hylte/Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Dakin V.
    (Örebro )

Tabell

Elit Dam

  

Poäng

Engelholm

15

Örebro

12

Hylte/Halmstad

9

Linköpings VC

7

Lindesberg

6

Gislaved

6

Svedala

6

Sollentuna

5

RIG Falköping

3

Lund

0

Degerfors

0

Tabell

Elit Dam

  

Poäng

Engelholm

15

Örebro

12

Hylte/Halmstad

9

Linköpings VC

7

Lindesberg

6

Gislaved

6

Svedala

6

Sollentuna

5

RIG Falköping

3

Lund

0

Degerfors

0

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Kerpčarová T.
(Svedala )
CENTER 2  
Thulin O.
(Svedala )
VÄNSTERSPIKER 1  
Marshall M.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Carpentier S.
(Engelholm)
CENTER 1  
Andersson L.
(Örebro )
PASSARE 1  
Hellgren T.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Minör Y.
(Lund)
  • LIBERO 2  
    Andersson C.
    (Degerfors)
  • PASSARE 2  
    Andersson V.
    (Engelholm)
  • CENTER 3  
    MacGregor A.
    (Gislaved)
  • CENTER 4  
    Bengtsson T.
    (Hylte/Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Svensson M.
    (Hylte/Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Rix S.
    (Hylte/Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Dakin V.
    (Örebro )

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Kerpčarová T.
(Svedala )
CENTER 2  
Thulin O.
(Svedala )
VÄNSTERSPIKER 1  
Marshall M.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Carpentier S.
(Engelholm)
CENTER 1  
Andersson L.
(Örebro )
PASSARE 1  
Hellgren T.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Minör Y.
(Lund)
LIBERO 2  
Andersson C.
(Degerfors)
PASSARE 2  
Andersson V.
(Engelholm)
CENTER 3  
MacGregor A.
(Gislaved)
VÄNSTERSPIKER 3  
Rix S.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 4  
Bengtsson T.
(Hylte/Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 4  
Dakin V.
(Örebro )
HÖGERSPIKER 2  
Svensson M.
(Hylte/Halmstad)