SM-slutspel Herrar 2018/19


1000 ANFALLSPOÄNG

980

#9 Bradbury
Adam

1000 ANFALLSPOÄNG

977

#9 Molin
Jakob

300 BLOCKPOÄNG

298

#6 Larsson
Martin

150 ESS

150

#5 Blomgren
Staffan

150 ESS

148

#5 Randén
Hampus

100 ESS

97

#16 Bishop Eriksson
Albin

100 SPELADE MATCHER

97

#1 Johansson
Albert

150 VUNNA MATCHER

149

#19 Eriksson
Johan

800 SPELADE SET

792

#8 Tegenrot
Anton

700 SPELADE SET

697

#5 Blomgren
Staffan

600 SPELADE SET

591

#4 Brink
Andreas

700 VUNNA SET

694

#4 Ahremark
Carl

400 VUNNA SET

400

#9 Nilsson
Wilhelm

  • 2019-03-16 - 15:00

    Lund

    Habo

    3 - 0

    25/22  25/16  27/25

  • 2019-03-16 - 15:30

    Sollentuna

    Vingåker

    3 - 2

    20/25  25/15  20/25  25/21  15/8

  • 2019-03-17 - 15:30

    Hylte/Halmstad

    Örkelljunga

    3 - 0

    25/20  25/22  25/21

  • 2019-03-17 - 16:00

    Linköpings VC

    Falkenberg

    3 - 2

    23/25  25/21  23/25  25/21  15/11

  • 2019-03-20 - 19:00

    Vingåker

    Sollentuna

  • 2019-03-20 - 19:00

    Örkelljunga

    Hylte/Halmstad

  • 2019-03-21 - 19:00

    Habo

    Lund

  • 2019-03-21 - 19:00

    Falkenberg

    Linköpings VC

  • 2019-03-23 - 15:30

    Hylte/Halmstad

    Örkelljunga

  • 2019-03-23 - 15:30

    Sollentuna

    Vingåker

  • 2019-03-24 - 15:00

    Lund

    Habo

  • 2019-03-24 - 16:00

    Linköpings VC

    Falkenberg

  • 2019-03-26 - 19:00

    Örkelljunga

    Hylte/Halmstad

  • 2019-03-26 - 19:00

    Habo

    Lund

  • 2019-03-26 - 19:00

    Falkenberg

    Linköpings VC

  • 2019-03-26 - 19:00

    Vingåker

    Sollentuna

    
2019-03-16 - 15:00

Lund

Habo

3 - 0

25/22  25/16  27/25

2019-03-16 - 15:30

Sollentuna

Vingåker

3 - 2

20/25  25/15  20/25  25/21  15/8

2019-03-17 - 15:30

Hylte/Halmstad

Örkelljunga

3 - 0

25/20  25/22  25/21

2019-03-17 - 16:00

Linköpings VC

Falkenberg

3 - 2

23/25  25/21  23/25  25/21  15/11

2019-03-20 - 19:00

Vingåker

Sollentuna

2019-03-20 - 19:00

Örkelljunga

Hylte/Halmstad

2019-03-21 - 19:00

Habo

Lund

2019-03-21 - 19:00

Falkenberg

Linköpings VC

2019-03-23 - 15:30

Hylte/Halmstad

Örkelljunga

2019-03-23 - 15:30

Sollentuna

Vingåker

2019-03-24 - 15:00

Lund

Habo

2019-03-24 - 16:00

Linköpings VC

Falkenberg

2019-03-26 - 19:00

Örkelljunga

Hylte/Halmstad

2019-03-26 - 19:00

Habo

Lund

2019-03-26 - 19:00

Falkenberg

Linköpings VC

2019-03-26 - 19:00

Vingåker

Sollentuna

 
6
Sollentuna VS Vingåker
04 / mars 2019
Svenska Mästare
Herrar
Här finner du samtliga Svenska Mästare från 1962 och framåt.

bästa poängplockare(poäng / set)

#17

TomasVilimas 8(24/3)

#18

DardanLushtaku 6,33(19/3)

#3

NicholasGoodell 6(18/3)

#9

FaeezAlloush 6(18/3)

#13

MichaelMichelau 4,8(24/5)

bästa servare(serveess / set)

#5

AugustBorna 1(3/3)

#1

CalebWatson 1(3/3)

#3

NicholasGoodell 0,67(2/3)

#8

HaraldsRegza 0,6(3/5)

#10

AlexJenkins 0,6(3/5)

bästa blockare(vinnande block / set)

#1

CalebWatson 1,33(4/3)

#16

VladanCeremidzic 1,2(6/5)

#13

MartinBergman 1(3/3)

#7

LinusEkstrand 0,8(4/5)

#8

PeterBlomgren 0,8(4/5)

bästa poängplockare(poäng)

bästa servare(serveess)

#10

AlexJenkins 3

bästa blockare(vinnande block)

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#16

AlbinBishop Eriksson 81 %(13/16)

#6

LucasNordström 77 %(30/39)

#8

AndzejSavostenok 75 %(15/20)

#10

PeterLundgren 70 %(21/30)

#9

FaeezAlloush 62 %(8/13)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#17

TomasVilimas 62 %(23/37)

#9

AdamBradbury 56 %(10/18)

#10

DavidPettersson 54 %(7/13)

#7

LinusEkstrand 46 %(19/41)

#10

PeterLundgren 45 %(10/22)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Goodell N.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 2  
Ceremidzic V.
(Sollentuna)
VÄNSTERSPIKER 1  
Borna A.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Ekstrand L.
(Linköpings VC)
CENTER 1  
Watson C.
(Lund)
PASSARE 1  
Nielsen V.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Nordström L.
(Sollentuna)
  • LIBERO 2  
    Lindberg M.
    (Vingåker)
  • PASSARE 2  
    Borna O.
    (Lund)
  • CENTER 3  
    Bergman M.
    (Lund)
  • CENTER 4  
    Bergström K.
    (Vingåker)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Blomgren P.
    (Sollentuna)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Alloush F.
    (Lund)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    McWilliam A.
    (Linköpings VC)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Goodell N.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 2  
Ceremidzic V.
(Sollentuna)
VÄNSTERSPIKER 1  
Borna A.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Ekstrand L.
(Linköpings VC)
CENTER 1  
Watson C.
(Lund)
PASSARE 1  
Nielsen V.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Nordström L.
(Sollentuna)
  • LIBERO 2  
    Lindberg M.
    (Vingåker)
  • PASSARE 2  
    Borna O.
    (Lund)
  • CENTER 3  
    Bergman M.
    (Lund)
  • CENTER 4  
    Bergström K.
    (Vingåker)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Blomgren P.
    (Sollentuna)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Alloush F.
    (Lund)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    McWilliam A.
    (Linköpings VC)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Goodell N.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 2  
Ceremidzic V.
(Sollentuna)
VÄNSTERSPIKER 1  
Borna A.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Ekstrand L.
(Linköpings VC)
CENTER 1  
Watson C.
(Lund)
PASSARE 1  
Nielsen V.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Nordström L.
(Sollentuna)
LIBERO 2  
Lindberg M.
(Vingåker)
PASSARE 2  
Borna O.
(Lund)
CENTER 3  
Bergman M.
(Lund)
VÄNSTERSPIKER 3  
Alloush F.
(Lund)
CENTER 4  
Bergström K.
(Vingåker)
VÄNSTERSPIKER 4  
McWilliam A.
(Linköpings VC)
HÖGERSPIKER 2  
Blomgren P.
(Sollentuna)