SM-slutspel Herrar 2020/21


SM-Slutspel Herrar 2020/2021 SM-Slutspel Herrar 2020/21 Standing

Hylte Halmstad

Sixteens

Eighth

Kvartsfinaler

Semifinaler

Final

 
     
     
     
  

Sollentuna

2

  
     
     
     
  

Sollentuna

0

 
     
     
     
  

Falkenberg

2

  
     
     
     
   

Hylte Halmstad

2

     
     
     
  

Örkelljunga

3

  
     
     
     
  

Hylte Halmstad

2

 

Lund

2

    

Vingåker

2

   

Floby

0

    
 

Vingåker

2

  
     
 

Lund

1

   
     
    
     
 

Habo

3

   
     
 

Sollentuna

2

  

Södertelge

2

    

Södertelge

1

   

Uppsala

0

    
    
     
     
     
  

Habo

3

  
     
     
     
   

Falkenberg

0

     
     
     
  

Hylte Halmstad

2

  
     
     
     
    

Örkelljunga

0

    
BRONS    

Sollentuna

2

    
  

Örkelljunga

3

  
     
     
     

Sixteens

Eighth

Kvartsfinaler

Semifinaler

Final

 
     
     
     
  

Sollentuna

2

  
     
     
     
  

Sollentuna

0

 
     
     
     
  

Falkenberg

2

  
     
     
     
   

Hylte Halmstad

2

     
     
     
  

Örkelljunga

3

  
     
     
     
  

Hylte Halmstad

2

 

Lund

2

    

Vingåker

2

   

Floby

0

    
 

Vingåker

2

  
     
 

Lund

1

   
     
    
     
 

Habo

3

   
     
 

Sollentuna

2

  

Södertelge

2

    

Södertelge

1

   

Uppsala

0

    
    
     
     
     
  

Habo

3

  
     
     
     
   

Falkenberg

0

     
     
     
  

Hylte Halmstad

2

  
     
     
     
    

Örkelljunga

0

    
BRONS    

Sollentuna

2

    
  

Örkelljunga

3

  
     
     
     

150 ESS

150

#5 Borna
August

150 ESS

149

#50 Brink
Andreas

250 VUNNA MATCHER

247

#11 Pettersson
Philip

150 VUNNA MATCHER

148

#17 Vilimas
Tomas

600 SPELADE SET

594

#8 Blomgren
Peter

400 VUNNA SET

397

#10 Mendes
Pedro

bästa poängplockare(poäng / set)

#11

EnockSome 6,29(107/17)

#16

CoreyChavers 5,26(142/27)

#5

AugustBorna 5,11(92/18)

#12

ErikSundberg 4,95(94/19)

#9

JohanGruvaeus 4,93(133/27)

bästa servare(serveess / set)

#9

EdvardNordlund 0,83(5/6)

#15

MatthewAubrey 0,75(6/8)

#11

PatrikJohansson 0,72(13/18)

#5

AugustBorna 0,67(12/18)

#11

DavidJannesson 0,62(5/8)

bästa blockare(vinnande block / set)

#14

CarlLarsson 2(2/1)

#16

VladanCeremidzic 0,89(34/38)

#4

MartinSchol 0,8(4/5)

#12

MelkerGullberg 0,79(15/19)

#11

DavidJannesson 0,75(6/8)

bästa poängplockare(poäng)

#16

CoreyChavers 142

#8

MarcusNilsson 140

#4

MaxPetersson 136

#9

JohanGruvaeus 133

bästa servare(serveess)

#9

JakobMolin 13

#5

AugustBorna 12

#3

MaciejMadej 12

#13

HugoMorency 11

bästa blockare(vinnande block)

#3

MaciejMadej 20

#8

AlfredBrink 16

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#5

AugustBorna 74 %(94/127)

#10

JordanPower 72 %(64/89)

#12

ErikSundberg 71 %(50/70)

#4

FaeezAlloush 69 %(108/156)

#15

SimonApelthun 67 %(10/15)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#1

DanielUruena 72 %(51/71)

#13

EinarAndersson 58 %(71/123)

#16

JensAhremark 53 %(27/51)

#8

MarcusNilsson 53 %(126/240)

#16

SamTaylor-Parks 49 %(31/63)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Aubrey M.
(Floby)
CENTER 2  
Jannesson D.
(Floby)
VÄNSTERSPIKER 1  
Borna A.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Chavers C.
(Falkenberg)
CENTER 1  
Johansson P.
(Lund)
PASSARE 1  
Radivic N.
(Södertelge )
LIBERO 1  
Biström T.
(Uppsala)
  • LIBERO 2  
    Apelthun S.
    (Uppsala)
  • PASSARE 2  
    Madej M.
    (Hylte Halmstad)
  • CENTER 3  
    Taylor-Parks S.
    (Södertelge )
  • CENTER 4  
    Ceremidzic V.
    (Sollentuna)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Gyemi B.
    (Lund)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Michelau M.
    (Hylte Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Cavalcanti R.
    (Örkelljunga)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Aubrey M.
(Floby)
CENTER 2  
Jannesson D.
(Floby)
VÄNSTERSPIKER 1  
Borna A.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Chavers C.
(Falkenberg)
CENTER 1  
Johansson P.
(Lund)
PASSARE 1  
Radivic N.
(Södertelge )
LIBERO 1  
Biström T.
(Uppsala)
  • LIBERO 2  
    Apelthun S.
    (Uppsala)
  • PASSARE 2  
    Madej M.
    (Hylte Halmstad)
  • CENTER 3  
    Taylor-Parks S.
    (Södertelge )
  • CENTER 4  
    Ceremidzic V.
    (Sollentuna)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Gyemi B.
    (Lund)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Michelau M.
    (Hylte Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Cavalcanti R.
    (Örkelljunga)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Aubrey M.
(Floby)
CENTER 2  
Jannesson D.
(Floby)
VÄNSTERSPIKER 1  
Borna A.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Chavers C.
(Falkenberg)
CENTER 1  
Johansson P.
(Lund)
PASSARE 1  
Radivic N.
(Södertelge )
LIBERO 1  
Biström T.
(Uppsala)
LIBERO 2  
Apelthun S.
(Uppsala)
PASSARE 2  
Madej M.
(Hylte Halmstad)
CENTER 3  
Taylor-Parks S.
(Södertelge )
VÄNSTERSPIKER 3  
Michelau M.
(Hylte Halmstad)
CENTER 4  
Ceremidzic V.
(Sollentuna)
VÄNSTERSPIKER 4  
Cavalcanti R.
(Örkelljunga)
HÖGERSPIKER 2  
Gyemi B.
(Lund)