Elitserien Damer 2020/21


200 BLOCKPOÄNG

200

#10 Arrestad
Elsa

150 ESS

150

#5 Skogsberg
Linnea

150 ESS

150

#5 Nordström
Viktoria

1000 TOTALPOÄNG

982

#11 Konecna
Martina

1000 TOTALPOÄNG

974

#9 Topic
Dalila-Lilly

200 SPELADE MATCHER

199

#8 Hellgren
Tilda

150 SPELADE MATCHER

148

#5 Skogsberg
Linnea

100 SPELADE MATCHER

100

#10 Hellichius
Beatrice

500 SPELADE SET

499

#4 Andersson
Klara

500 SPELADE SET

489

#12 Jacobsson
Andréa

400 VUNNA SET

390

#3 Nilsson
Jonna

300 VUNNA SET

291

#8 Ekholm
Matilda

 
8
Lund VS IKSU [26/02/2021 19:00]
 
10
Lund VS Örebro [30/01/2021 15:00]
 
9
Sollentuna VS Värnamo [06/01/2021 14:30] Foto: Håkan Wendler...
 
9
Sollentuna VS Lindesberg [19/12/2020 14:30] Foto: Håkan Wend...
 
8
Sollentuna VS RIG Falköping [21/11/2020 14:30] Foto: Håkan W...
 
12
Sollentuna VS Linköpings VC [07/11/2020 17:00] Foto: Håkan W...

bästa poängplockare(poäng / set)

#7

CarlyleNusbaum 5,5(176/32)

#17

HannaHellvig 5,35(294/55)

#13

IidaMurto 5,02(241/48)

#7

UlrikaBlomgren 4,89(347/71)

#19

ChristinaAdamopoulou 4,48(327/73)

bästa servare(serveess / set)

#13

IidaMurto 0,88(42/48)

#7

CarlyleNusbaum 0,78(25/32)

#3

SofieFahlin 0,67(6/9)

#1

ClarisaSagardia 0,6(32/53)

#3

JonnaNilsson 0,6(31/52)

bästa blockare(vinnande block / set)

#12

MariaÅkerström 1(16/16)

#18

CorneliaRosenqvist 0,91(30/33)

#9

Dalila-LillyTopic 0,9(53/59)

#11

JuliaNilsson 0,85(50/59)

#6

WeronikaWrzos-Kaminska 0,67(12/18)

bästa poängplockare(poäng)

#17

HannaHellvig 294

#8

StinaRix 269

#1

ElisBento 258

bästa servare(serveess)

#13

IidaMurto 42

#16

IsabelleFalck 38

#14

AgnesElm 33

bästa blockare(vinnande block)

#11

JuliaNilsson 50

#16

IsabelleFalck 34

#10

ElsaArrestad 33

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#4

KlaraAndersson 64 %(162/255)

#1

ElisBento 60 %(153/257)

#6

SofieSjöberg 58 %(153/265)

#3

MathildaGranberg 58 %(224/388)

#10

FeliciaGranberg 56 %(172/306)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#5

OliviaKofie 57 %(75/132)

#15

JacqueArmer 51 %(42/82)

#3

MathildaGustafsson 50 %(14/28)

#11

JuliaNilsson 48 %(126/260)

#17

HannaHellvig 46 %(247/534)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Falck I.
(Sollentuna)
CENTER 2  
Kofie O.
(Engelholm)
VÄNSTERSPIKER 1  
Hellvig H.
(Hylte Halmstad)

VÄNSTERSPIKER 2  
Bento E.
(Engelholm)
CENTER 1  
Nilsson J.
(Örebro )
PASSARE 1  
Sagardia C.
(Hylte Halmstad)
LIBERO 1  
Andersson K.
(Hylte Halmstad)
  • LIBERO 2  
    Sjöberg S.
    (Örebro )
  • PASSARE 2  
    Eriksson E.
    (Hylte Halmstad)
  • CENTER 3  
    Sandbothe E.R.
    (Gislaved)
  • CENTER 4  
    Gibbemeyer L.
    (Hylte Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Amaral E.
    (Hylte Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Murto I.
    (Örebro )
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Blomgren U.
    (Värnamo)

Tabell

Elitserien

Tabell

Elitserien

Elitserien Damer Elitserien Damer Standing
LagPoängMatcherSetPoängResultatSetkvotPoängkvotBestraffning
  SpeladeVunnaFörloradeVunnaFörloradeVunnaFörlorade3-03-13-22-31-30-3   

Hylte Halmstad

56

20

19

1

57

5

1507

1020

18

0

1

0

0

1

11,40

1,478

-

Engelholm

54

20

18

2

54

9

1552

1096

15

3

0

0

0

2

6,00

1,416

-

Örebro

50

20

16

4

52

13

1550

1190

15

1

0

2

0

2

4,00

1,302

-

Gislaved

37

20

13

7

40

31

1570

1534

5

6

2

0

1

6

1,29

1,024

-

Sollentuna

31

20

10

10

37

36

1609

1587

5

4

1

2

3

5

1,03

1,014

-

Lund

24

20

8

12

30

39

1418

1510

6

1

1

1

4

7

0,77

0,939

-

Linköpings VC

24

20

8

12

31

42

1480

1633

4

2

2

2

3

7

0,74

0,906

-

RIG Falköping

24

20

8

12

27

42

1395

1581

3

4

1

1

1

10

0,64

0,882

-

Värnamo

12

20

4

16

20

51

1431

1678

2

1

1

1

6

9

0,39

0,853

-

Lindesberg

11

20

4

16

17

51

1359

1622

2

1

1

0

5

11

0,33

0,838

-

IKSU

7

20

2

18

10

56

1167

1587

1

0

1

2

0

16

0,18

0,735

-




Elitserien Damer Elitserien Damer Standing Results Breakdown

Resultat

Elitserien Damer

Gästande lag

Engelholm

Gislaved

HylteHalmstad

IKSU

Lindesberg

LinköpingsVC

Lund

RIGFalköping

Sollentuna

Värnamo

Örebro

Hemmalag

Engelholm (Engelholm)

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 1

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

Gislaved (Gislaved)

0 - 3

0 - 3

3 - 0

3 - 1

3 - 1

3 - 1

3 - 2

1 - 3

3 - 1

3 - 2

Hylte Halmstad (HylteHalmstad)

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

IKSU (IKSU)

0 - 3

0 - 3

0 - 3

0 - 3

3 - 2

0 - 3

0 - 3

2 - 3

2 - 3

0 - 3

Lindesberg (Lindesberg)

0 - 3

0 - 3

0 - 3

0 - 3

0 - 3

3 - 2

3 - 0

0 - 3

1 - 3

0 - 3

Linköpings VC (LinköpingsVC)

0 - 3

0 - 3

0 - 3

3 - 0

3 - 1

3 - 1

2 - 3

1 - 3

3 - 0

0 - 3

Lund (Lund)

0 - 3

1 - 3

0 - 3

3 - 0

3 - 0

3 - 0

1 - 3

0 - 3

3 - 1

0 - 3

RIG Falköping (RIGFalköping)

0 - 3

0 - 3

0 - 3

3 - 0

3 - 1

0 - 3

0 - 3

3 - 1

3 - 0

1 - 3

Sollentuna (Sollentuna)

1 - 3

1 - 3

0 - 3

3 - 0

3 - 1

2 - 3

2 - 3

3 - 0

3 - 1

0 - 3

Värnamo (Värnamo)

1 - 3

3 - 0

0 - 3

3 - 0

1 - 3

2 - 3

0 - 3

1 - 3

0 - 3

0 - 3

Örebro (Örebro)

3 - 0

3 - 0

2 - 3

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Falck I.
(Sollentuna)
CENTER 2  
Kofie O.
(Engelholm)
VÄNSTERSPIKER 1  
Hellvig H.
(Hylte Halmstad)

VÄNSTERSPIKER 2  
Bento E.
(Engelholm)
CENTER 1  
Nilsson J.
(Örebro )
PASSARE 1  
Sagardia C.
(Hylte Halmstad)
LIBERO 1  
Andersson K.
(Hylte Halmstad)
  • LIBERO 2  
    Sjöberg S.
    (Örebro )
  • PASSARE 2  
    Eriksson E.
    (Hylte Halmstad)
  • CENTER 3  
    Sandbothe E.R.
    (Gislaved)
  • CENTER 4  
    Gibbemeyer L.
    (Hylte Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Amaral E.
    (Hylte Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Murto I.
    (Örebro )
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Blomgren U.
    (Värnamo)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Falck I.
(Sollentuna)
CENTER 2  
Kofie O.
(Engelholm)
VÄNSTERSPIKER 1  
Hellvig H.
(Hylte Halmstad)

VÄNSTERSPIKER 2  
Bento E.
(Engelholm)
CENTER 1  
Nilsson J.
(Örebro )
PASSARE 1  
Sagardia C.
(Hylte Halmstad)
LIBERO 1  
Andersson K.
(Hylte Halmstad)
LIBERO 2  
Sjöberg S.
(Örebro )
PASSARE 2  
Eriksson E.
(Hylte Halmstad)
CENTER 3  
Sandbothe E.R.
(Gislaved)
VÄNSTERSPIKER 3  
Murto I.
(Örebro )
CENTER 4  
Gibbemeyer L.
(Hylte Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 4  
Blomgren U.
(Värnamo)
HÖGERSPIKER 2  
Amaral E.
(Hylte Halmstad)