Elitserien Herrar 2019/20


1000 ANFALLSPOÄNG

996

#7 Tegenrot
Jakob

100 ESS

99

#16 Bishop Eriksson
Albin

2000 TOTALPOÄNG

1974

#4 Ahremark
Carl

100 SPELADE MATCHER

99

#8 Johansson
Albert

700 VUNNA SET

691

#6 Larsson
Martin

400 VUNNA SET

396

#1 Holgersson
Fredrik

  • 2019-10-19 - 15:00

    Säter

    Örkelljunga

    0 - 3

    22/25  9/25  14/25

  • 2019-10-19 - 16:00

    Linköpings VC

    Sollentuna

    0 - 3

    22/25  15/25  19/25

  • 2019-10-19 - 17:00

    RIG Falköping

    Vingåker

    1 - 3

    22/25  25/19  15/25  13/25

  • 2019-10-20 - 16:00

    Södertelge

    Habo

    3 - 1

    25/21  30/28  19/25  25/23

  • 2019-10-20 - 17:00

    Falkenberg

    Lund

    3 - 0

    25/22  28/26  32/30

  • 2019-10-24 - 19:00

    Sollentuna

    Södertelge

  • 2019-10-24 - 19:00

    Habo

    Falkenberg

  • 2019-10-26 - 15:00

    Lund

    Linköpings VC

  • 2019-10-26 - 15:00

    Säter

    Hylte Halmstad

  • 2019-10-27 - 16:00

    Örkelljunga

    Vingåker

    
2019-10-19 - 15:00

Säter

Örkelljunga

0 - 3

22/25  9/25  14/25

2019-10-19 - 16:00

Linköpings VC

Sollentuna

0 - 3

22/25  15/25  19/25

2019-10-19 - 17:00

RIG Falköping

Vingåker

1 - 3

22/25  25/19  15/25  13/25

2019-10-20 - 16:00

Södertelge

Habo

3 - 1

25/21  30/28  19/25  25/23

2019-10-20 - 17:00

Falkenberg

Lund

3 - 0

25/22  28/26  32/30

2019-10-24 - 19:00

Sollentuna

Södertelge

2019-10-24 - 19:00

Habo

Falkenberg

2019-10-26 - 15:00

Lund

Linköpings VC

2019-10-26 - 15:00

Säter

Hylte Halmstad

2019-10-27 - 16:00

Örkelljunga

Vingåker

 
13
Sollentuna VS Falkenberg [12/10/2019 14:30]

bästa poängplockare(poäng / set)

#9

FaeezAlloush 6,78(61/9)

#1

DanielGruvaeus 6(60/10)

#8

MarcusNilsson 5,67(17/3)

#9

JohanGruvaeus 5,1(51/10)

#16

AlbinBishop Eriksson 4,8(48/10)

bästa servare(serveess / set)

#9

FaeezAlloush 1(9/9)

#1

DanielGruvaeus 0,8(8/10)

#8

MarcusNilsson 0,67(2/3)

#3

CalebKonrad 0,64(9/14)

#7

JesperUllberg 0,6(6/10)

bästa blockare(vinnande block / set)

#16

VladanCeremidzic 1,38(18/13)

#4

CarlAhremark 1(9/9)

#11

LucasGustavsson 1(10/10)

#18

VladanAleksic 0,85(11/13)

#11

HampusBrink 0,83(10/12)

bästa poängplockare(poäng)

#9

LarsWilmsen 60

#18

VladanAleksic 55

bästa servare(serveess)

bästa blockare(vinnande block)

#18

VladanAleksic 11

#11

HampusBrink 10

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#2

NilsÅkerman 79 %(15/19)

#16

AlbinBishop Eriksson 75 %(40/53)

#27

MaxPetersson 75 %(62/83)

#25

GustavMolin 74 %(26/35)

#3

JoelAndersson 74 %(34/46)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#7

WilhelmNilsson 67 %(22/33)

#9

PetarTuranjanin 64 %(16/25)

#16

JensAhremark 64 %(23/36)

#18

VladanAleksic 62 %(42/68)

#9

FaeezAlloush 55 %(50/91)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Nilsson M.
(Hylte Halmstad)
CENTER 2  
Brink H.
(Örkelljunga)
VÄNSTERSPIKER 1  
Savostenok A.
(Örkelljunga)

VÄNSTERSPIKER 2  
Grundmann R.
(Södertelge )
CENTER 1  
Ceremidzic V.
(Sollentuna)
PASSARE 1  
Sörsäter R.
(Lund)
LIBERO 1  
Tegenrot A.
(Hylte Halmstad)
  • LIBERO 2  
    Svärd E.
    (Falkenberg)
  • PASSARE 2  
    Nielsen V.
    (Sollentuna)
  • CENTER 3  
    Gustavsson L.
    (Falkenberg)
  • CENTER 4  
    Aleksic V.
    (Södertelge )
  • HÖGERSPIKER 2  
    Gruvaeus J.
    (Falkenberg)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Gruvaeus D.
    (Falkenberg)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Alloush F.
    (Lund)

Tabell

Elitserien Herr

  

Poäng

Sollentuna

9

Örkelljunga

7

Falkenberg

6

Lund

6

Södertelge

6

Hylte Halmstad

5

Linköpings VC

5

Vingåker

3

Säter

2

Habo

2

RIG Falköping

0

Tabell

Elitserien Herr

Elitserien Herrar Elitserien Herrar Standing
LagPoängMatcherSetPoängResultatSetkvotPoängkvotBestraffning
  SpeladeVunnaFörloradeVunnaFörloradeVunnaFörlorade3-03-13-22-31-30-3   

Sollentuna

9

4

3

1

9

4

303

263

2

1

0

0

0

1

2,25

1,152

-

Örkelljunga

7

3

2

1

8

3

248

221

2

0

0

1

0

0

2,67

1,122

-

Falkenberg

6

3

2

1

7

3

238

215

2

0

0

0

1

0

2,33

1,107

-

Lund

6

3

2

1

6

3

228

195

2

0

0

0

0

1

2,00

1,169

-

Södertelge

6

4

2

2

6

7

308

316

1

1

0

0

0

2

0,86

0,975

-

Hylte Halmstad

5

2

2

0

6

2

186

154

1

0

1

0

0

0

3,00

1,208

-

Linköpings VC

5

3

2

1

6

5

251

248

1

0

1

0

0

1

1,20

1,012

-

Vingåker

3

3

1

2

3

7

219

233

0

1

0

0

0

2

0,43

0,940

-

Säter

2

3

1

2

3

8

192

257

0

0

1

0

0

2

0,38

0,747

-

Habo

2

3

0

3

5

9

293

313

0

0

0

2

1

0

0,56

0,936

-

RIG Falköping

0

3

0

3

1

9

197

248

0

0

0

0

1

2

0,11

0,794

-




Elitserien Herrar Elitserien Herrar Standing Results Breakdown

Resultat

Elitserien Herrar

Gästande lag

Falkenberg

Habo

HylteHalmstad

LinköpingsVC

Lund

RIGFalköping

Sollentuna

Säter

Södertelge

Vingåker

Örkelljunga

Hemmalag

Falkenberg (Falkenberg)

3 - 0

3 - 0

Habo (Habo)

2 - 3

Hylte Halmstad (HylteHalmstad)

3 - 0

Linköpings VC (LinköpingsVC)

0 - 3

3 - 2

Lund (Lund)

3 - 0

RIG Falköping (RIGFalköping)

0 - 3

0 - 3

1 - 3

Sollentuna (Sollentuna)

3 - 1

Säter (Säter)

3 - 2

0 - 3

Södertelge (Södertelge)

3 - 1

0 - 3

Vingåker (Vingåker)

0 - 3

Örkelljunga (Örkelljunga)

3 - 0

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Nilsson M.
(Hylte Halmstad)
CENTER 2  
Brink H.
(Örkelljunga)
VÄNSTERSPIKER 1  
Savostenok A.
(Örkelljunga)

VÄNSTERSPIKER 2  
Grundmann R.
(Södertelge )
CENTER 1  
Ceremidzic V.
(Sollentuna)
PASSARE 1  
Sörsäter R.
(Lund)
LIBERO 1  
Tegenrot A.
(Hylte Halmstad)
  • LIBERO 2  
    Svärd E.
    (Falkenberg)
  • PASSARE 2  
    Nielsen V.
    (Sollentuna)
  • CENTER 3  
    Gustavsson L.
    (Falkenberg)
  • CENTER 4  
    Aleksic V.
    (Södertelge )
  • HÖGERSPIKER 2  
    Gruvaeus J.
    (Falkenberg)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Gruvaeus D.
    (Falkenberg)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Alloush F.
    (Lund)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Nilsson M.
(Hylte Halmstad)
CENTER 2  
Brink H.
(Örkelljunga)
VÄNSTERSPIKER 1  
Savostenok A.
(Örkelljunga)

VÄNSTERSPIKER 2  
Grundmann R.
(Södertelge )
CENTER 1  
Ceremidzic V.
(Sollentuna)
PASSARE 1  
Sörsäter R.
(Lund)
LIBERO 1  
Tegenrot A.
(Hylte Halmstad)
LIBERO 2  
Svärd E.
(Falkenberg)
PASSARE 2  
Nielsen V.
(Sollentuna)
CENTER 3  
Gustavsson L.
(Falkenberg)
VÄNSTERSPIKER 3  
Gruvaeus D.
(Falkenberg)
CENTER 4  
Aleksic V.
(Södertelge )
VÄNSTERSPIKER 4  
Alloush F.
(Lund)
HÖGERSPIKER 2  
Gruvaeus J.
(Falkenberg)