Elitserien Herrar 2019/20


2000 TOTALPOÄNG

1995

#4 Ahremark
Carl

2000 TOTALPOÄNG

1960

#11 Pettersson
Philip

1000 TOTALPOÄNG

970

#6 Vingefeldt
Tobias

100 SPELADE MATCHER

99

#1 Gruvaeus
Daniel

700 VUNNA SET

694

#6 Larsson
Martin

  • 2019-11-09 - 14:00

    Vingåker

    Lund

    2 - 3

    18/25  25/21  25/22  23/25  4/15

  • 2019-11-09 - 14:30

    Sollentuna

    Habo

    3 - 0

    25/19  25/21  25/21

  • 2019-11-09 - 16:00

    Linköpings VC

    Södertelge

    0 - 3

    24/26  23/25  23/25

  • 2019-11-09 - 17:00

    RIG Falköping

    Säter

    0 - 3

    26/28  23/25  20/25

  • 2019-11-10 - 16:30

    Hylte Halmstad

    Örkelljunga

    3 - 0

    25/16  25/20  25/17

  • 2019-11-10 - 17:00

    Falkenberg

    Säter

    3 - 0

    25/22  25/16  25/16

  • 2019-11-14 - 19:00

    Hylte Halmstad

    Falkenberg

    3 - 0

    25/19  25/23  25/21

  • 2019-11-16 - 15:00

    Säter

    Sollentuna

  • 2019-11-16 - 16:00

    Habo

    Linköpings VC

  • 2019-11-16 - 16:00

    Södertelge

    Vingåker

    
2019-11-09 - 14:00

Vingåker

Lund

2 - 3

18/25  25/21  25/22  23/25  4/15

2019-11-09 - 14:30

Sollentuna

Habo

3 - 0

25/19  25/21  25/21

2019-11-09 - 16:00

Linköpings VC

Södertelge

0 - 3

24/26  23/25  23/25

2019-11-09 - 17:00

RIG Falköping

Säter

0 - 3

26/28  23/25  20/25

2019-11-10 - 16:30

Hylte Halmstad

Örkelljunga

3 - 0

25/16  25/20  25/17

2019-11-10 - 17:00

Falkenberg

Säter

3 - 0

25/22  25/16  25/16

2019-11-14 - 19:00

Hylte Halmstad

Falkenberg

3 - 0

25/19  25/23  25/21

2019-11-16 - 15:00

Säter

Sollentuna

2019-11-16 - 16:00

Habo

Linköpings VC

2019-11-16 - 16:00

Södertelge

Vingåker

 
10
Sollentuna VS Habo [09/11/2019 14:30]
1  
1
Örkelljunga 3-1 Lund 20019-20-31
1  
1
Sollentuna 3-0 Södertelge 2019-10-24
 
11
Sollentuna VS Södertelge [24/10/2019 19:00]
 
13
Sollentuna VS Falkenberg [12/10/2019 14:30]

bästa poängplockare(poäng / set)

#9

FaeezAlloush 6,25(100/16)

#1

DanielGruvaeus 5,68(108/19)

#8

MarcusNilsson 5,22(47/9)

#5

AugustBorna 5,06(81/16)

#9

JohanGruvaeus 5,05(96/19)

bästa servare(serveess / set)

#9

FaeezAlloush 0,94(15/16)

#12

ZayedMahra 0,67(2/3)

#1

DanielGruvaeus 0,63(12/19)

#8

MarcusNilsson 0,56(5/9)

#3

CalebKonrad 0,55(11/20)

bästa blockare(vinnande block / set)

#2

JoacimRingqvist 2(2/1)

#11

LucasGustavsson 1,12(19/17)

#16

VladanCeremidzic 1,11(21/19)

#4

Ludvigvon Sydow 1(3/3)

#12

ZayedMahra 1(3/3)

bästa poängplockare(poäng)

#17

TomasVilimas 119

#9

FaeezAlloush 100

bästa servare(serveess)

#3

CalebKonrad 11

bästa blockare(vinnande block)

#18

VladanAleksic 16

#11

HampusBrink 15

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#6

EdvinSvärd 79 %(73/92)

#12

YusukeKurosawa 75 %(98/131)

#6

AntonTegenrot 74 %(66/89)

#1

DanielGruvaeus 74 %(71/96)

#5

StaffanBlomgren 71 %(49/69)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#9

PetarTuranjanin 66 %(38/58)

#18

VladanAleksic 60 %(55/92)

#16

JensAhremark 59 %(38/64)

#16

VladanCeremidzic 58 %(36/62)

#1

DanielGruvaeus 54 %(90/168)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Gruvaeus J.
(Falkenberg)
CENTER 2  
Gustavsson L.
(Falkenberg)
VÄNSTERSPIKER 1  
Alloush F.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Grundmann R.
(Södertelge )
CENTER 1  
Aleksic V.
(Södertelge )
PASSARE 1  
Sörsäter R.
(Lund)
LIBERO 1  
Svärd E.
(Falkenberg)
  • LIBERO 2  
    Tegenrot A.
    (Hylte Halmstad)
  • PASSARE 2  
    Thomas S.
    (Hylte Halmstad)
  • CENTER 3  
    Ceremidzic V.
    (Sollentuna)
  • CENTER 4  
    Turanjanin P.
    (Hylte Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Nilsson M.
    (Hylte Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Gruvaeus D.
    (Falkenberg)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Bishop E.A.
    (Vingåker)

Tabell

Elitserien Herr

  

Poäng

Sollentuna

15

Hylte Halmstad

14

Falkenberg

12

Örkelljunga

12

Södertelge

9

Linköpings VC

8

Lund

8

Säter

5

Vingåker

5

Habo

2

RIG Falköping

0

Tabell

Elitserien Herr

Elitserien Herrar Elitserien Herrar Standing
LagPoängMatcherSetPoängResultatSetkvotPoängkvotBestraffning
  SpeladeVunnaFörloradeVunnaFörloradeVunnaFörlorade3-03-13-22-31-30-3   

Sollentuna

15

6

5

1

15

4

453

382

4

1

0

0

0

1

3,75

1,186

-

Hylte Halmstad

14

5

5

0

15

2

411

315

4

0

1

0

0

0

7,50

1,305

-

Falkenberg

12

6

4

2

13

6

457

413

4

0

0

0

1

1

2,17

1,106

-

Örkelljunga

12

6

4

2

14

9

506

480

2

1

1

1

0

1

1,56

1,054

-

Södertelge

9

6

3

3

9

10

443

461

2

1

0

0

0

3

0,90

0,961

-

Linköpings VC

8

5

3

2

9

8

396

383

2

0

1

0

0

2

1,12

1,034

-

Lund

8

6

3

3

10

11

477

464

2

0

1

0

1

2

0,91

1,028

-

Säter

5

6

2

4

6

14

369

476

1

0

1

0

0

4

0,43

0,775

-

Vingåker

5

5

1

4

7

13

416

447

0

1

0

2

0

2

0,54

0,931

-

Habo

2

5

0

5

5

15

423

469

0

0

0

2

1

2

0,33

0,902

-

RIG Falköping

0

4

0

4

1

12

265

326

0

0

0

0

1

3

0,08

0,813

-




Elitserien Herrar Elitserien Herrar Standing Results Breakdown

Resultat

Elitserien Herrar

Gästande lag

Falkenberg

Habo

HylteHalmstad

LinköpingsVC

Lund

RIGFalköping

Sollentuna

Säter

Södertelge

Vingåker

Örkelljunga

Hemmalag

Falkenberg (Falkenberg)

3 - 0

3 - 0

3 - 0

Habo (Habo)

0 - 3

2 - 3

Hylte Halmstad (HylteHalmstad)

3 - 0

3 - 0

3 - 0

Linköpings VC (LinköpingsVC)

0 - 3

0 - 3

3 - 2

Lund (Lund)

0 - 3

3 - 0

RIG Falköping (RIGFalköping)

0 - 3

0 - 3

0 - 3

1 - 3

Sollentuna (Sollentuna)

3 - 1

3 - 0

3 - 0

Säter (Säter)

3 - 2

0 - 3

0 - 3

Södertelge (Södertelge)

3 - 1

0 - 3

Vingåker (Vingåker)

0 - 3

2 - 3

Örkelljunga (Örkelljunga)

3 - 1

3 - 0

3 - 2

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Gruvaeus J.
(Falkenberg)
CENTER 2  
Gustavsson L.
(Falkenberg)
VÄNSTERSPIKER 1  
Alloush F.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Grundmann R.
(Södertelge )
CENTER 1  
Aleksic V.
(Södertelge )
PASSARE 1  
Sörsäter R.
(Lund)
LIBERO 1  
Svärd E.
(Falkenberg)
  • LIBERO 2  
    Tegenrot A.
    (Hylte Halmstad)
  • PASSARE 2  
    Thomas S.
    (Hylte Halmstad)
  • CENTER 3  
    Ceremidzic V.
    (Sollentuna)
  • CENTER 4  
    Turanjanin P.
    (Hylte Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Nilsson M.
    (Hylte Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Gruvaeus D.
    (Falkenberg)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Bishop E.A.
    (Vingåker)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Gruvaeus J.
(Falkenberg)
CENTER 2  
Gustavsson L.
(Falkenberg)
VÄNSTERSPIKER 1  
Alloush F.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Grundmann R.
(Södertelge )
CENTER 1  
Aleksic V.
(Södertelge )
PASSARE 1  
Sörsäter R.
(Lund)
LIBERO 1  
Svärd E.
(Falkenberg)
LIBERO 2  
Tegenrot A.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 2  
Thomas S.
(Hylte Halmstad)
CENTER 3  
Ceremidzic V.
(Sollentuna)
VÄNSTERSPIKER 3  
Gruvaeus D.
(Falkenberg)
CENTER 4  
Turanjanin P.
(Hylte Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 4  
Bishop E.A.
(Vingåker)
HÖGERSPIKER 2  
Nilsson M.
(Hylte Halmstad)