Elitserien Damer 2019/20


1500 ANFALLSPOÄNG

1488

#18 Green
Madelene

250 BLOCKPOÄNG

243

#7 Bengtsson
Terese

100 SPELADE MATCHER

99

#5 Lindstam
Stina

100 SPELADE MATCHER

98

#2 Andersson
Nora

600 VUNNA SET

589

#9 Tegenfalk
Josephine

300 VUNNA SET

296

#19 Carlstedt
Mikaela

300 VUNNA SET

293

#18 Rizzoll
Verena

300 VUNNA SET

292

#7 Andersson
Klara

  • 2020-01-12 - 14:00

    Örebro

    Lund

    3 - 0

    25/17  25/10  25/17

  • 2020-01-12 - 17:00

    Sollentuna

    Värnamo

    3 - 2

    25/9  23/25  21/25  25/16  15/6

  • 2020-01-25 - 15:00

    Svedala

    Lund

  • 2020-01-25 - 15:00

    Lindesberg

    Hylte Halmstad

  • 2020-01-25 - 15:00

    Värnamo

    Gislaved

  • 2020-01-26 - 14:00

    Örebro

    Linköpings VC

  • 2020-01-26 - 15:00

    Engelholm

    Sollentuna

    
2020-01-12 - 14:00

Örebro

Lund

3 - 0

25/17  25/10  25/17

2020-01-12 - 17:00

Sollentuna

Värnamo

3 - 2

25/9  23/25  21/25  25/16  15/6

2020-01-25 - 15:00

Svedala

Lund

2020-01-25 - 15:00

Lindesberg

Hylte Halmstad

2020-01-25 - 15:00

Värnamo

Gislaved

2020-01-26 - 14:00

Örebro

Linköpings VC

2020-01-26 - 15:00

Engelholm

Sollentuna

 
10
Sollentuna VS Värnamo [12/01/2020 17:00]
 
12
Sollentuna VS Svedala [14/12/2019 17:00]
 
14
Sollentuna VS Engelholm [30/11/2019 17:00]
1  
1
Kolla in det här
1  
1
Linköpings VC 0-3 Örebro 2019-10-05

bästa poängplockare(poäng / set)

#11

IvoneeMontano 4,97(154/31)

#5

MckennaWoodford 4,71(193/41)

#18

MadeleneGreen 4,58(206/45)

#8

StinaRix 4,55(214/47)

#47

IsabelleReffel 4,38(105/24)

bästa servare(serveess / set)

#47

IsabelleReffel 0,75(18/24)

#4

VilmaAndersson 0,75(33/44)

#9

NikalaMajewski 0,68(32/47)

#4

JurjaVlasic 0,67(14/21)

#4

FannyAndersson 0,65(28/43)

bästa blockare(vinnande block / set)

#7

TereseBengtsson 1,13(53/47)

#15

AubreyAspen 0,98(46/47)

#9

Dalila-LillyTopic 0,77(27/35)

#11

JuliaNilsson 0,71(30/42)

#15

DejaHarris 0,68(21/31)

bästa poängplockare(poäng)

#8

StinaRix 214

#18

MadeleneGreen 206

#9

MadisonKline 177

bästa servare(serveess)

#8

StinaRix 26

bästa blockare(vinnande block)

#15

AubreyAspen 46

#11

JuliaNilsson 30

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#5

MichaelaEriksson 64 %(29/45)

#6

SofieSjöberg 63 %(102/162)

#15

DianaLundvall 61 %(100/165)

#18

MadeleneGreen 60 %(119/197)

#2

EmmaLaurin 58 %(35/60)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#9

MatildaAltin 53 %(78/148)

#15

DejaHarris 52 %(79/151)

#11

IvoneeMontano 51 %(136/268)

#15

AubreyAspen 51 %(112/221)

#10

AnitaNolsjö 47 %(39/83)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Lindstam S.
(Sollentuna)
CENTER 2  
Andersson L.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 1  
Woodford M.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Kline M.
(Engelholm)
CENTER 1  
Bengtsson T.
(Gislaved)
PASSARE 1  
Svensson J.
(Linköpings VC)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro )
  • LIBERO 2  
    Eriksson M.
    (Hylte Halmstad)
  • PASSARE 2  
    Slipac L.
    (Engelholm)
  • CENTER 3  
    Aspen A.
    (Gislaved)
  • CENTER 4  
    Arrestad E.
    (Örebro )
  • HÖGERSPIKER 2  
    Abrahamsson L.
    (Lund)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Majewski N.
    (Gislaved)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Green M.
    (Sollentuna)

Tabell

Elitserien Dam

Elitserien Damer Elitserien Damer Standing
LagPoängMatcherSetPoängResultatSetkvotPoängkvotBestraffning
  SpeladeVunnaFörloradeVunnaFörloradeVunnaFörlorade3-03-13-22-31-30-3   

Engelholm

34

12

12

0

36

8

1050

793

6

4

2

0

0

0

4,50

1,324

-

Örebro

32

13

11

2

35

8

1040

767

10

0

1

0

2

0

4,38

1,356

-

Sollentuna

29

13

10

3

34

20

1216

1069

2

5

3

2

0

1

1,70

1,138

-

Hylte Halmstad

23

12

7

5

28

16

975

898

6

1

0

2

3

0

1,75

1,086

-

Gislaved

22

13

7

6

26

21

1063

1000

4

3

0

1

3

2

1,24

1,063

-

Lindesberg

16

13

6

7

20

28

972

1074

1

3

2

0

2

5

0,71

0,905

-

Linköpings VC

13

12

4

8

16

25

815

935

3

1

0

1

2

5

0,64

0,872

-

RIG Falköping

10

7

3

4

13

14

596

603

1

2

0

1

2

1

0,93

0,988

-

Värnamo

9

13

3

10

15

35

993

1165

0

1

2

2

2

6

0,43

0,852

-

Lund

9

13

3

10

14

33

910

1096

1

1

1

1

3

6

0,42

0,830

-

Svedala

4

13

1

12

8

37

864

1094

0

1

0

1

3

8

0,22

0,790

-




Elitserien Damer Elitserien Damer Standing Results Breakdown

Resultat

Elitserien Damer

Gästande lag

Engelholm

Gislaved

HylteHalmstad

Lindesberg

LinköpingsVC

Lund

RIGFalköping

Sollentuna

Svedala

Värnamo

Örebro

Hemmalag

Engelholm (Engelholm)

3 - 0

3 - 2

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 1

Gislaved (Gislaved)

1 - 3

3 - 0

1 - 3

3 - 0

3 - 0

0 - 3

Hylte Halmstad (HylteHalmstad)

1 - 3

1 - 3

3 - 0

3 - 0

1 - 3

3 - 1

2 - 3

Lindesberg (Lindesberg)

3 - 2

3 - 1

3 - 1

3 - 1

1 - 3

0 - 3

Linköpings VC (LinköpingsVC)

0 - 3

0 - 3

3 - 0

2 - 3

3 - 0

0 - 3

Lund (Lund)

0 - 3

0 - 3

1 - 3

2 - 3

3 - 0

0 - 3

RIG Falköping (RIGFalköping)

1 - 3

3 - 1

3 - 1

1 - 3

3 - 0

2 - 3

0 - 3

Sollentuna (Sollentuna)

2 - 3

3 - 1

2 - 3

3 - 0

3 - 0

3 - 2

Svedala (Svedala)

1 - 3

0 - 3

3 - 1

1 - 3

2 - 3

Värnamo (Värnamo)

0 - 3

0 - 3

0 - 3

0 - 3

2 - 3

1 - 3

Örebro (Örebro)

1 - 3

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Lindstam S.
(Sollentuna)
CENTER 2  
Andersson L.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 1  
Woodford M.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Kline M.
(Engelholm)
CENTER 1  
Bengtsson T.
(Gislaved)
PASSARE 1  
Svensson J.
(Linköpings VC)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro )
  • LIBERO 2  
    Eriksson M.
    (Hylte Halmstad)
  • PASSARE 2  
    Slipac L.
    (Engelholm)
  • CENTER 3  
    Aspen A.
    (Gislaved)
  • CENTER 4  
    Arrestad E.
    (Örebro )
  • HÖGERSPIKER 2  
    Abrahamsson L.
    (Lund)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Majewski N.
    (Gislaved)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Green M.
    (Sollentuna)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Lindstam S.
(Sollentuna)
CENTER 2  
Andersson L.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 1  
Woodford M.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Kline M.
(Engelholm)
CENTER 1  
Bengtsson T.
(Gislaved)
PASSARE 1  
Svensson J.
(Linköpings VC)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro )
LIBERO 2  
Eriksson M.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 2  
Slipac L.
(Engelholm)
CENTER 3  
Aspen A.
(Gislaved)
VÄNSTERSPIKER 3  
Majewski N.
(Gislaved)
CENTER 4  
Arrestad E.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 4  
Green M.
(Sollentuna)
HÖGERSPIKER 2  
Abrahamsson L.
(Lund)