Elitserien Damer 2019/20


250 SPELADE MATCHER

249

#9 Tegenfalk
Josephine

100 SPELADE MATCHER

100

#2 Johansson
Emilia

100 SPELADE MATCHER

98

#1 Axelsson Svärd
Julia

150 VUNNA MATCHER

150

#7 Morén
Freja

300 VUNNA SET

296

#19 Carlstedt
Mikaela

300 VUNNA SET

294

#8 Rix
Stina

  • 2019-11-09 - 13:00

    Linköpings VC

    Svedala

    3 - 0

    25/23  25/18  27/25

  • 2019-11-09 - 14:30

    RIG Falköping

    Örebro

    0 - 3

    19/25  24/26  19/25

  • 2019-11-09 - 15:00

    Lund

    Engelholm

    0 - 3

    19/25  18/25  20/25

  • 2019-11-09 - 17:00

    Sollentuna

    Lindesberg

    2 - 3

    25/15  25/15  20/25  19/25  13/15

  • 2019-11-10 - 14:00

    Hylte Halmstad

    Örebro

    2 - 3

    26/24  27/25  15/25  14/25  10/15

  • 2019-11-12 - 19:00

    Hylte Halmstad

    Gislaved

    1 - 3

    23/25  25/15  20/25  20/25

  • 2019-11-16 - 15:00

    Värnamo

    Linköpings VC

  • 2019-11-17 - 14:30

    Lindesberg

    Lund

  • 2019-11-17 - 16:00

    Engelholm

    Svedala

  • 2019-11-17 - 16:00

    Örebro

    Sollentuna

    
2019-11-09 - 13:00

Linköpings VC

Svedala

3 - 0

25/23  25/18  27/25

2019-11-09 - 14:30

RIG Falköping

Örebro

0 - 3

19/25  24/26  19/25

2019-11-09 - 15:00

Lund

Engelholm

0 - 3

19/25  18/25  20/25

2019-11-09 - 17:00

Sollentuna

Lindesberg

2 - 3

25/15  25/15  20/25  19/25  13/15

2019-11-10 - 14:00

Hylte Halmstad

Örebro

2 - 3

26/24  27/25  15/25  14/25  10/15

2019-11-12 - 19:00

Hylte Halmstad

Gislaved

1 - 3

23/25  25/15  20/25  20/25

2019-11-16 - 15:00

Värnamo

Linköpings VC

2019-11-17 - 14:30

Lindesberg

Lund

2019-11-17 - 16:00

Engelholm

Svedala

2019-11-17 - 16:00

Örebro

Sollentuna

 
12
Sollentuna VS Lund [26/10/2019 14:30]
1  
1
Linköpings VC 0-3 Örebro 2019-10-05

bästa poängplockare(poäng / set)

#8

StinaRix 6(108/18)

#18

MadeleneGreen 4,64(116/25)

#11

IvoneeMontano 4,6(69/15)

#15

DianaLundvall 4,42(84/19)

#5

MckennaWoodford 4,33(65/15)

bästa servare(serveess / set)

#4

VilmaAndersson 1,06(19/18)

#3

RakelNilsson 1(1/1)

#4

FannyAndersson 0,92(23/25)

#9

NikalaMajewski 0,81(22/27)

#9

JosephineTegenfalk 0,77(10/13)

bästa blockare(vinnande block / set)

#7

TereseBengtsson 1,26(34/27)

#15

DejaHarris 0,86(18/21)

#9

Dalila-LillyTopic 0,77(17/22)

#15

DianaLundvall 0,68(13/19)

#12

MariaÅkerström 0,68(13/19)

bästa poängplockare(poäng)

#8

StinaRix 108

#15

DianaLundvall 84

bästa servare(serveess)

#18

MadeleneGreen 15

bästa blockare(vinnande block)

#15

DejaHarris 18

#15

AubreyAspen 18

#15

DianaLundvall 13

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#15

DianaLundvall 66 %(56/85)

#5

MichaelaEriksson 66 %(19/29)

#18

MadeleneGreen 63 %(82/130)

#7

KlaraAndersson 62 %(53/85)

#14

LouiseOlsson 59 %(60/101)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#9

MatildaAltin 51 %(41/80)

#11

IvoneeMontano 50 %(62/124)

#15

DejaHarris 48 %(53/110)

#8

LatoyaHutchinson 48 %(62/129)

#4

SandraAbrahamsson 46 %(29/63)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Abrahamsson L.
(Lund)
CENTER 2  
Andersson L.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 1  
Majewski N.
(Gislaved)

VÄNSTERSPIKER 2  
Kline M.
(Engelholm)
CENTER 1  
Bengtsson T.
(Gislaved)
PASSARE 1  
Andersson F.
(Sollentuna)
LIBERO 1  
Eriksson M.
(Hylte Halmstad)
  • LIBERO 2  
    Olsson L.
    (Svedala )
  • PASSARE 2  
    Trapp G.
    (Gislaved)
  • CENTER 3  
    Arrestad E.
    (Örebro )
  • CENTER 4  
    Harris D.
    (Hylte Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Fjätström N.
    (Värnamo)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Green M.
    (Sollentuna)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Rix S.
    (Lund)

Tabell

Elitserien Dam

  

Poäng

Örebro

17

Sollentuna

15

Engelholm

14

Gislaved

10

Hylte Halmstad

8

Lindesberg

7

Linköpings VC

7

Lund

5

Värnamo

3

Svedala

1

RIG Falköping

0

Tabell

Elitserien Dam

Elitserien Damer Elitserien Damer Standing
LagPoängMatcherSetPoängResultatSetkvotPoängkvotBestraffning
  SpeladeVunnaFörloradeVunnaFörloradeVunnaFörlorade3-03-13-22-31-30-3   

Örebro

17

6

6

0

18

2

490

346

5

0

1

0

0

0

9,00

1,416

-

Sollentuna

15

6

5

1

17

8

577

517

1

3

1

1

0

0

2,12

1,116

-

Engelholm

14

5

5

0

15

3

433

315

3

1

1

0

0

0

5,00

1,375

-

Gislaved

10

7

3

4

13

14

595

585

1

2

0

1

2

1

0,93

1,017

-

Hylte Halmstad

8

6

2

4

12

12

501

528

2

0

0

2

2

0

1,00

0,949

-

Lindesberg

7

5

3

2

9

11

391

443

0

1

2

0

0

2

0,82

0,883

-

Linköpings VC

7

5

2

3

8

10

345

405

1

1

0

1

0

2

0,80

0,852

-

Lund

5

5

2

3

7

11

397

399

1

0

1

0

1

2

0,64

0,995

-

Värnamo

3

5

1

4

5

14

369

427

0

0

1

1

0

3

0,36

0,864

-

Svedala

1

5

0

5

3

15

358

434

0

0

0

1

1

3

0,20

0,825

-

RIG Falköping

0

3

0

3

2

9

215

272

0

0

0

0

2

1

0,22

0,790

-




Elitserien Damer Elitserien Damer Standing Results Breakdown

Resultat

Elitserien Damer

Gästande lag

Engelholm

Gislaved

HylteHalmstad

Lindesberg

LinköpingsVC

Lund

RIGFalköping

Sollentuna

Svedala

Värnamo

Örebro

Hemmalag

Engelholm (Engelholm)

3 - 2

3 - 0

Gislaved (Gislaved)

1 - 3

3 - 0

0 - 3

Hylte Halmstad (HylteHalmstad)

1 - 3

3 - 0

1 - 3

2 - 3

Lindesberg (Lindesberg)

3 - 2

3 - 1

Linköpings VC (LinköpingsVC)

2 - 3

3 - 0

0 - 3

Lund (Lund)

0 - 3

1 - 3

3 - 0

RIG Falköping (RIGFalköping)

1 - 3

1 - 3

0 - 3

Sollentuna (Sollentuna)

3 - 1

2 - 3

3 - 0

Svedala (Svedala)

0 - 3

2 - 3

Värnamo (Värnamo)

0 - 3

2 - 3

Örebro (Örebro)

3 - 0

3 - 0

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Abrahamsson L.
(Lund)
CENTER 2  
Andersson L.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 1  
Majewski N.
(Gislaved)

VÄNSTERSPIKER 2  
Kline M.
(Engelholm)
CENTER 1  
Bengtsson T.
(Gislaved)
PASSARE 1  
Andersson F.
(Sollentuna)
LIBERO 1  
Eriksson M.
(Hylte Halmstad)
  • LIBERO 2  
    Olsson L.
    (Svedala )
  • PASSARE 2  
    Trapp G.
    (Gislaved)
  • CENTER 3  
    Arrestad E.
    (Örebro )
  • CENTER 4  
    Harris D.
    (Hylte Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Fjätström N.
    (Värnamo)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Green M.
    (Sollentuna)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Rix S.
    (Lund)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Abrahamsson L.
(Lund)
CENTER 2  
Andersson L.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 1  
Majewski N.
(Gislaved)

VÄNSTERSPIKER 2  
Kline M.
(Engelholm)
CENTER 1  
Bengtsson T.
(Gislaved)
PASSARE 1  
Andersson F.
(Sollentuna)
LIBERO 1  
Eriksson M.
(Hylte Halmstad)
LIBERO 2  
Olsson L.
(Svedala )
PASSARE 2  
Trapp G.
(Gislaved)
CENTER 3  
Arrestad E.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 3  
Green M.
(Sollentuna)
CENTER 4  
Harris D.
(Hylte Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 4  
Rix S.
(Lund)
HÖGERSPIKER 2  
Fjätström N.
(Värnamo)