Grand Prix 2016/17


Grand Prix Grand Prix 2016/17 Standing

bästa poängplockare(poäng / set)

#7

TianaDockery 4,29(30/7)

#5

CarnaeDillard 4,14(29/7)

#13

JanaeVander Ploeg 4,14(29/7)

#6

NettePeit 3,86(27/7)

#13

MartinaKonecna 3,43(24/7)

bästa servare(serveess / set)

#13

JanaeVander Ploeg 0,71(5/7)

#1

JuliaAxelsson Svärd 0,57(4/7)

#6

NettePeit 0,57(4/7)

#3

JonnaNilsson 0,5(2/4)

#9

JessikaNilsson 0,5(3/6)

bästa blockare(vinnande block / set)

#10

TildeThun 1(1/1)

#3

AricaNassar 1(7/7)

#10

ElsaArrestad 0,86(6/7)

#1

JuliaAxelsson Svärd 0,86(6/7)

#7

TianaDockery 0,71(5/7)

bästa poängplockare(poäng)

#6

NettePeit 27

bästa servare(serveess)

#6

NettePeit 4

bästa blockare(vinnande block)

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#5

CarnaeDillard 59 %(17/29)

#13

JanaeVander Ploeg 55 %(28/51)

#9

EmmaMårtensdotter 48 %(22/46)

#6

NettePeit 48 %(19/40)

#2

StinaRix 47 %(22/47)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#12

NakeytaClair 57 %(16/28)

#4

JonnaWasserfaller 54 %(20/37)

#3

AricaNassar 48 %(15/31)

#13

JanaeVander Ploeg 46 %(23/50)

#1

MartinaSvensson 43 %(15/35)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Gustafsson R.
(Lindesberg)
CENTER 2  
Morén F.
(Lindesberg)
VÄNSTERSPIKER 1  
Peit N.
(Lindesberg)

VÄNSTERSPIKER 2  
Vander P.J.
(Engelholm)
CENTER 1  
Axelsson J.
(Engelholm)
PASSARE 1  
Pacheco S.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Mårtensdotter E.
(Hylte/Halmstad)
  • LIBERO 2  
    Kuné I.
    (Engelholm)
  • PASSARE 2  
    Tegenfalk J.
    (Örebro)
  • CENTER 3  
    Nassar A.
    (Engelholm)
  • CENTER 4  
    Arrestad E.
    (Lindesberg)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Nilsson J.
    (Engelholm)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Dockery T.
    (Hylte/Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Rix S.
    (Hylte/Halmstad)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Gustafsson R.
(Lindesberg)
CENTER 2  
Morén F.
(Lindesberg)
VÄNSTERSPIKER 1  
Peit N.
(Lindesberg)

VÄNSTERSPIKER 2  
Vander P.J.
(Engelholm)
CENTER 1  
Axelsson J.
(Engelholm)
PASSARE 1  
Pacheco S.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Mårtensdotter E.
(Hylte/Halmstad)
  • LIBERO 2  
    Kuné I.
    (Engelholm)
  • PASSARE 2  
    Tegenfalk J.
    (Örebro)
  • CENTER 3  
    Nassar A.
    (Engelholm)
  • CENTER 4  
    Arrestad E.
    (Lindesberg)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Nilsson J.
    (Engelholm)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Dockery T.
    (Hylte/Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Rix S.
    (Hylte/Halmstad)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Gustafsson R.
(Lindesberg)
CENTER 2  
Morén F.
(Lindesberg)
VÄNSTERSPIKER 1  
Peit N.
(Lindesberg)

VÄNSTERSPIKER 2  
Vander P.J.
(Engelholm)
CENTER 1  
Axelsson J.
(Engelholm)
PASSARE 1  
Pacheco S.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Mårtensdotter E.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 2  
Kuné I.
(Engelholm)
PASSARE 2  
Tegenfalk J.
(Örebro)
CENTER 3  
Nassar A.
(Engelholm)
VÄNSTERSPIKER 3  
Dockery T.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 4  
Arrestad E.
(Lindesberg)
VÄNSTERSPIKER 4  
Rix S.
(Hylte/Halmstad)
HÖGERSPIKER 2  
Nilsson J.
(Engelholm)