Grand Prix 2016/17


Grand Prix Grand Prix 2016/17 Standing

bästa poängplockare(poäng / set)

#5

AlexandroLuna 5,56(50/9)

#12

ErikSundberg 4,5(45/10)

#18

Jean PradoSilva 4,3(43/10)

#8

ViktorLindberg 4(36/9)

#17

TomasVilimas 3,78(34/9)

bästa servare(serveess / set)

#18

DardanLushtaku 0,67(6/9)

#18

SeanAnthony 0,6(3/5)

#17

MadisonHayden 0,6(6/10)

#18

Jean PradoSilva 0,5(5/10)

#4

FaeezAlloush 0,5(5/10)

bästa blockare(vinnande block / set)

#4

CarlAhremark 1,12(9/8)

#10

PedroMendes 0,9(9/10)

#12

ErikSundberg 0,8(8/10)

#5

AlexandroLuna 0,78(7/9)

#10

PhilipPettersson 0,78(7/9)

bästa poängplockare(poäng)

#12

ErikSundberg 45

#17

TomasVilimas 34

bästa servare(serveess)

#18

SeanAnthony 3

bästa blockare(vinnande block)

#10

PedroMendes 9

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#17

MadisonHayden 70 %(38/54)

#8

JohanEriksson 67 %(43/64)

#4

FaeezAlloush 62 %(33/53)

#5

AntonEriksson 58 %(52/89)

#10

PeterLundgren 58 %(29/50)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#14

PatrikÖdvall 100 %(3/3)

#8

ViktorLindberg 58 %(31/53)

#11

TomaszMroz 57 %(13/23)

#7

JakobTegenrot 53 %(25/47)

#5

AlexandroLuna 49 %(42/86)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Silva J.P.
(Falkenberg)
CENTER 2  
Mendes P.
(Falkenberg)
VÄNSTERSPIKER 1  
Anthony S.
(Linköpings VC)

VÄNSTERSPIKER 2  
Sundberg E.
(Linköpings VC)
CENTER 1  
Ahremark C.
(Linköpings VC)
PASSARE 1  
Lushtaku D.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Eriksson J.
(Falkenberg)
  • LIBERO 2  
    Lundgren P.
    (Örkelljunga)
  • PASSARE 2  
    Imamura S.
    (Örkelljunga)
  • CENTER 3  
    Nilsson W.
    (Linköpings VC)
  • CENTER 4  
    Pettersson P.
    (Hylte/Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Luna A.
    (Hylte/Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Alloush F.
    (Falkenberg)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Hayden M.
    (Falkenberg)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Silva J.P.
(Falkenberg)
CENTER 2  
Mendes P.
(Falkenberg)
VÄNSTERSPIKER 1  
Anthony S.
(Linköpings VC)

VÄNSTERSPIKER 2  
Sundberg E.
(Linköpings VC)
CENTER 1  
Ahremark C.
(Linköpings VC)
PASSARE 1  
Lushtaku D.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Eriksson J.
(Falkenberg)
  • LIBERO 2  
    Lundgren P.
    (Örkelljunga)
  • PASSARE 2  
    Imamura S.
    (Örkelljunga)
  • CENTER 3  
    Nilsson W.
    (Linköpings VC)
  • CENTER 4  
    Pettersson P.
    (Hylte/Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Luna A.
    (Hylte/Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Alloush F.
    (Falkenberg)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Hayden M.
    (Falkenberg)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Silva J.P.
(Falkenberg)
CENTER 2  
Mendes P.
(Falkenberg)
VÄNSTERSPIKER 1  
Anthony S.
(Linköpings VC)

VÄNSTERSPIKER 2  
Sundberg E.
(Linköpings VC)
CENTER 1  
Ahremark C.
(Linköpings VC)
PASSARE 1  
Lushtaku D.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Eriksson J.
(Falkenberg)
LIBERO 2  
Lundgren P.
(Örkelljunga)
PASSARE 2  
Imamura S.
(Örkelljunga)
CENTER 3  
Nilsson W.
(Linköpings VC)
VÄNSTERSPIKER 3  
Alloush F.
(Falkenberg)
CENTER 4  
Pettersson P.
(Hylte/Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 4  
Hayden M.
(Falkenberg)
HÖGERSPIKER 2  
Luna A.
(Hylte/Halmstad)