Grundserien 2016/17


Engelholm


Hylte/Halmstad

 
 

Örebro

Grundserien 2016/17 Standing
LagPoängMatcherSetPoängResultatSetkvotPoängkvotBestraffning
  SpeladeVunnaFörloradeVunnaFörloradeVunnaFörlorade3-03-13-22-31-30-3   

Engelholm

57

20

19

1

57

6

1559

1094

16

3

0

0

0

1

9,50

1,425

-

Hylte/Halmstad

51

20

17

3

53

10

1551

1157

16

1

0

0

2

1

5,30

1,340

-

Örebro

44

20

15

5

47

20

1582

1370

11

3

1

0

2

3

2,35

1,155

-

Lindesberg

39

20

13

7

41

23

1478

1295

11

2

0

0

2

5

1,78

1,141

-

Gislaved

30

20

10

10

32

34

1443

1475

6

4

0

0

2

8

0,94

0,978

-

Svedala

25

20

7

13

32

42

1479

1649

4

3

0

4

3

6

0,76

0,897

-

Sollentuna

13

20

5

15

16

50

1256

1545

2

1

2

0

1

14

0,32

0,813

-

Lund

10

20

4

16

16

54

1282

1634

1

0

3

1

2

13

0,30

0,785

-

RIG Falköping

1

20

0

20

5

60

1189

1600

0

0

0

1

3

16

0,08

0,743

-




Grundserien 2016/17 Standing Results Breakdown

Resultat

Gästande lag

EVS

GVK

HYH

Linde

Lunds

RIG

SVK

SVE

ÖRE

Hemmalag

Engelholm (EVS)

3 - 0

0 - 3

3 - 0

3 - 0


3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 1


3 - 0

3 - 1

Gislaved (GVK)

0 - 3

0 - 3


0 - 3

3 - 0

3 - 0

3 - 0


3 - 0

3 - 0

3 - 1

1 - 3

Hylte/Halmstad (HYH)

0 - 3

3 - 0


3 - 0

3 - 1

3 - 0

3 - 0


3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

Lindesberg (Linde)

0 - 3

3 - 0

3 - 1

3 - 0

3 - 0

3 - 0


3 - 0

3 - 0

3 - 0


0 - 3

Lund (Lunds)

0 - 3


0 - 3

1 - 3

0 - 3

0 - 3

3 - 0

2 - 3

0 - 3


3 - 2

0 - 3

RIG Falköping (RIG)

0 - 3

1 - 3


0 - 3

0 - 3


0 - 3

0 - 3

2 - 3

0 - 3

1 - 3

0 - 3

Sollentuna (SVK)

0 - 3

1 - 3

0 - 3

0 - 3


0 - 3

3 - 1

3 - 0

0 - 3

0 - 3


0 - 3

Svedala (SVE)

1 - 3


0 - 3

3 - 1

0 - 3

3 - 1

2 - 3


3 - 0

3 - 0

2 - 3

2 - 3

Örebro (ÖRE)

0 - 3

3 - 0

3 - 1

3 - 0


1 - 3

3 - 0

3 - 1

3 - 0


3 - 0

3 - 0

2000 ANFALLSPOÄNG

1990

#18 Giordano
Marjorie

1000 ANFALLSPOÄNG

971

#16 Falck
Isabelle

250 BLOCKPOÄNG

248

#4 Rejzovic
Aida

2500 TOTALPOÄNG

2492

#15 Kovacs de Lima
Daniele

100 SPELADE MATCHER

99

#. Andersson
Linda

100 SPELADE MATCHER

98

#2 Johansson
Emilia

100 SPELADE MATCHER

97

#9 Nilsson
Jessika

800 SPELADE SET

793

#. Sjöberg
Sofie

700 SPELADE SET

691

#15 Kovacs de Lima
Daniele

600 SPELADE SET

600

#18 Giordano
Marjorie

500 SPELADE SET

489

#5 Jacobsson
Andréa

300 VUNNA SET

296

#5 Carlstedt
Mikaela

300 VUNNA SET

295

#. Nilsson
Jonna

bästa poängplockare(poäng / set)

#5

CarnaeDillard 5,47(317/58)

#7

ManyiAti 5,02(276/55)

#10

BrookeSeaman 4,96(124/25)

#2

JonaVigfusdottir 4,63(301/65)

#6

NettePeit 4,49(292/65)

bästa servare(serveess / set)

#6

NettePeit 0,78(51/65)

#3

AlexandraVajdova 0,7(44/63)

#13

IidaMurto 0,63(40/63)

#4

JonnaWasserfaller 0,61(37/61)

#9

AmandaOlsson 0,61(40/66)

bästa blockare(vinnande block / set)

#9

Dalila-LillyTopic 0,79(22/28)

#12

OniLattin 0,76(32/42)

#3

AricaNassar 0,63(40/63)

#9

MatildaAltin 0,6(39/65)

#4

TereseBengtsson 0,59(36/61)

bästa poängplockare(poäng)

#6

NettePeit 292

#7

ManyiAti 276

bästa servare(serveess)

#6

NettePeit 51

#13

IidaMurto 40

bästa blockare(vinnande block)

#12

OniLattin 32

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#6

SofieSjöberg 68 %(252/370)

#18

MarjorieGiordano 63 %(83/131)

#5

CarnaeDillard 62 %(161/261)

#9

EmmaMårtensdotter 60 %(157/260)

#2

MikaelaCarlstedt 59 %(221/372)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#4

AidaRejzovic 50 %(118/238)

#7

TianaDockery 49 %(207/420)

#5

CarnaeDillard 47 %(283/607)

#9

MatildaAltin 45 %(119/266)

#10

MeghanHaggerty 43 %(85/196)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Peit N.
(Lindesberg)
CENTER 2  
Nassar A.
(Engelholm)
VÄNSTERSPIKER 1  
Dockery T.
(Hylte/Halmstad)

VÄNSTERSPIKER 2  
Vajdova A.
(Gislaved)
CENTER 1  
Wasserfaller J.
(Hylte/Halmstad)
PASSARE 1  
Pacheco S.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro)
  • LIBERO 2  
    Mårtensdotter E.
    (Hylte/Halmstad)
  • PASSARE 2  
    Andersson F.
    (Engelholm)
  • CENTER 3  
    Haggerty M.
    (Svedala)
  • CENTER 4  
    Lattin O.
    (Örebro)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Murto I.
    (Örebro)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Vander P.J.
    (Engelholm)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Dillard C.
    (Engelholm)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Peit N.
(Lindesberg)
CENTER 2  
Nassar A.
(Engelholm)
VÄNSTERSPIKER 1  
Dockery T.
(Hylte/Halmstad)

VÄNSTERSPIKER 2  
Vajdova A.
(Gislaved)
CENTER 1  
Wasserfaller J.
(Hylte/Halmstad)
PASSARE 1  
Pacheco S.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro)
  • LIBERO 2  
    Mårtensdotter E.
    (Hylte/Halmstad)
  • PASSARE 2  
    Andersson F.
    (Engelholm)
  • CENTER 3  
    Haggerty M.
    (Svedala)
  • CENTER 4  
    Lattin O.
    (Örebro)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Murto I.
    (Örebro)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Vander P.J.
    (Engelholm)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Dillard C.
    (Engelholm)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Peit N.
(Lindesberg)
CENTER 2  
Nassar A.
(Engelholm)
VÄNSTERSPIKER 1  
Dockery T.
(Hylte/Halmstad)

VÄNSTERSPIKER 2  
Vajdova A.
(Gislaved)
CENTER 1  
Wasserfaller J.
(Hylte/Halmstad)
PASSARE 1  
Pacheco S.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro)
LIBERO 2  
Mårtensdotter E.
(Hylte/Halmstad)
PASSARE 2  
Andersson F.
(Engelholm)
CENTER 3  
Haggerty M.
(Svedala)
VÄNSTERSPIKER 3  
Vander P.J.
(Engelholm)
CENTER 4  
Lattin O.
(Örebro)
VÄNSTERSPIKER 4  
Dillard C.
(Engelholm)
HÖGERSPIKER 2  
Murto I.
(Örebro)