SM-slutspel 2016/17


SM-slutspel 2016/17 Standing

Engelholm


Hylte/Halmstad

 
 

Örebro

Kvartsfinaler

Semifinaler

Final

 

Engelholm

3

  

Engelholm

3

 

Lund

0

  
 

Engelholm

3

Lindesberg

3

  

Lindesberg

0

 

Svedala

0

  
  

Örebro

3

  

Örebro

0

 

Sollentuna

0

  
 

Hylte/Halmstad

1

Hylte/Halmstad

3

  
 

Hylte/Halmstad

3

 

Gislaved

0

  
   
   
   
   
  

Lindesberg

0

   
   
   
  
   
   
   
  

Örebro

2

   
   
   

Kvartsfinaler

Semifinaler

Final

 

Engelholm

3

  

Engelholm

3

 

Lund

0

  
 

Engelholm

3

Lindesberg

3

  

Lindesberg

0

 

Svedala

0

  
  

Örebro

3

  

Örebro

0

 

Sollentuna

0

  
 

Hylte/Halmstad

1

Hylte/Halmstad

3

  
 

Hylte/Halmstad

3

 

Gislaved

0

  
   
   
   
   
  

Lindesberg

0

   
   
   
  
   
   
   
  

Örebro

2

   
   
   

2000 ANFALLSPOÄNG

1990

#18 Giordano
Marjorie

1000 ANFALLSPOÄNG

971

#16 Falck
Isabelle

250 BLOCKPOÄNG

248

#4 Rejzovic
Aida

2500 TOTALPOÄNG

2492

#15 Kovacs de Lima
Daniele

100 SPELADE MATCHER

99

#12 Andersson
Linda

100 SPELADE MATCHER

98

#2 Johansson
Emilia

100 SPELADE MATCHER

97

#9 Nilsson
Jessika

800 SPELADE SET

793

#6 Sjöberg
Sofie

700 SPELADE SET

691

#15 Kovacs de Lima
Daniele

600 SPELADE SET

600

#18 Giordano
Marjorie

500 SPELADE SET

489

#5 Jacobsson
Andréa

300 VUNNA SET

296

#5 Carlstedt
Mikaela

300 VUNNA SET

295

#3 Nilsson
Jonna

bästa poängplockare(poäng / set)

#5

CarnaeDillard 5,32(202/38)

#13

JanaeVander Ploeg 4,79(182/38)

#7

TianaDockery 4,41(181/41)

#6

NettePeit 4,36(144/33)

#2

JonaVigfusdottir 4,12(132/32)

bästa servare(serveess / set)

#6

NettePeit 0,79(26/33)

#3

MorganBergren 0,58(7/12)

#13

IidaMurto 0,55(17/31)

#13

JanaeVander Ploeg 0,5(19/38)

#8

LovisaBergh 0,44(4/9)

bästa blockare(vinnande block / set)

#11

LinneaUddin 1(2/2)

#10

BrookeSeaman 0,92(11/12)

#3

AricaNassar 0,71(27/38)

#3

AnnieNyberg 0,67(2/3)

#4

JonnaWasserfaller 0,66(27/41)

bästa poängplockare(poäng)

#7

TianaDockery 181

#6

NettePeit 144

bästa servare(serveess)

#6

NettePeit 26

#13

IidaMurto 17

bästa blockare(vinnande block)

#12

NakeytaClair 17

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#6

SofieSjöberg 72 %(142/197)

#2

MikaelaCarlstedt 65 %(24/37)

#13

JanaeVander Ploeg 64 %(82/129)

#4

IsabellaKuné 62 %(119/192)

#13

MartinaKonecna 62 %(95/154)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#12

NakeytaClair 52 %(94/181)

#4

JonnaWasserfaller 47 %(92/197)

#5

CarnaeDillard 46 %(180/395)

#3

MorganBergren 42 %(21/50)

#7

TianaDockery 42 %(160/382)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Peit N.
(Lindesberg)
CENTER 2  
Seaman B.
(Svedala)
VÄNSTERSPIKER 1  
Vander P.J.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Dillard C.
(Engelholm)
CENTER 1  
Wasserfaller J.
(Hylte/Halmstad)
PASSARE 1  
Andersson F.
(Engelholm)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro)
  • LIBERO 2  
    Mårtensdotter E.
    (Hylte/Halmstad)
  • PASSARE 2  
    Zakarauskaite-Landin A.
    (Lindesberg)
  • CENTER 3  
    Nassar A.
    (Engelholm)
  • CENTER 4  
    Clair N.
    (Hylte/Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Murto I.
    (Örebro)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Dockery T.
    (Hylte/Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Konecna M.
    (Lindesberg)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Peit N.
(Lindesberg)
CENTER 2  
Seaman B.
(Svedala)
VÄNSTERSPIKER 1  
Vander P.J.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Dillard C.
(Engelholm)
CENTER 1  
Wasserfaller J.
(Hylte/Halmstad)
PASSARE 1  
Andersson F.
(Engelholm)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro)
  • LIBERO 2  
    Mårtensdotter E.
    (Hylte/Halmstad)
  • PASSARE 2  
    Zakarauskaite-Landin A.
    (Lindesberg)
  • CENTER 3  
    Nassar A.
    (Engelholm)
  • CENTER 4  
    Clair N.
    (Hylte/Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Murto I.
    (Örebro)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Dockery T.
    (Hylte/Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Konecna M.
    (Lindesberg)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Peit N.
(Lindesberg)
CENTER 2  
Seaman B.
(Svedala)
VÄNSTERSPIKER 1  
Vander P.J.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Dillard C.
(Engelholm)
CENTER 1  
Wasserfaller J.
(Hylte/Halmstad)
PASSARE 1  
Andersson F.
(Engelholm)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro)
LIBERO 2  
Mårtensdotter E.
(Hylte/Halmstad)
PASSARE 2  
Zakarauskaite-Landin A.
(Lindesberg)
CENTER 3  
Nassar A.
(Engelholm)
VÄNSTERSPIKER 3  
Dockery T.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 4  
Clair N.
(Hylte/Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 4  
Konecna M.
(Lindesberg)
HÖGERSPIKER 2  
Murto I.
(Örebro)