SM-slutspel Damer 2019/20


Slutspel Damer SM-Slutspel Damer 2019/20 Standing

1000 ANFALLSPOÄNG

995

#16 Falck
Isabelle

150 ESS

147

#5 Skogsberg
Linnea

1000 TOTALPOÄNG

973

#4 Abrahamsson
Linn

200 SPELADE MATCHER

197

#8 Rix
Stina

150 SPELADE MATCHER

148

#4 Andersson
Fanny

150 SPELADE MATCHER

147

#4 Andersson
Klara

100 SPELADE MATCHER

98

#10 Arrestad
Elsa

100 VUNNA MATCHER

100

#3 Nilsson
Jonna

100 VUNNA MATCHER

100

#4 Andersson
Fanny

800 SPELADE SET

800

#7 Morén
Freja

bästa poängplockare(poäng / set)

#8

StinaRix 7,14(50/7)

#6

MatildaFransson 4,42(53/12)

#6

VanessaPaukovic 4,25(51/12)

#4

LinnAbrahamsson 3,29(23/7)

#2

AmandaBengtsson 3(18/6)

bästa servare(serveess / set)

#8

StinaRix 1(7/7)

#17

LovisaSundqvist 0,92(11/12)

#6

MatildaFransson 0,83(10/12)

#6

AlvaSamuelson 0,71(5/7)

#2

AmandaBengtsson 0,67(4/6)

bästa blockare(vinnande block / set)

#9

LisaTannerfalk 1,25(15/12)

#10

NikeFjätström 1(2/2)

#8

StinaRix 0,57(4/7)

#11

SaraHjelm 0,57(4/7)

#14

LisaPettersson 0,5(1/2)

bästa poängplockare(poäng)

#8

StinaRix 50

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#16

TerezaKerpčarová 59 %(13/22)

#9

AriannaCosta 56 %(19/34)

#7

KarinWaser 53 %(37/70)

#2

AndreaNilsson 52 %(13/25)

#14

LouiseOlsson 51 %(18/35)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#8

StinaRix 48 %(39/82)

#1

AnnieZetterqvist 45 %(17/38)

#13

KarinEldh 40 %(4/10)

#4

LinnAbrahamsson 34 %(21/62)

#5

EmmaHåkansson 33 %(4/12)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Abrahamsson S.
(Värnamo)
CENTER 2  
Tannerfalk L.
(Värnamo)
VÄNSTERSPIKER 1  
Rix S.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Fransson M.
(Linköpings VC)
CENTER 1  
Sundqvist L.
(Linköpings VC)
PASSARE 1  
Brink E.
(Lund)
LIBERO 1  
Costa A.
(Lund)
  • LIBERO 2  
    Waser K.
    (Linköpings VC)
  • PASSARE 2  
    Kindbom F.
    (Linköpings VC)
  • CENTER 3  
    Zetterqvist A.
    (Linköpings VC)
  • CENTER 4  
    Abrahamsson S.
    (Värnamo)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Kerpčarová T.
    (Svedala )
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Paukovic V.
    (Värnamo)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Samuelson A.
    (Svedala )

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Abrahamsson S.
(Värnamo)
CENTER 2  
Tannerfalk L.
(Värnamo)
VÄNSTERSPIKER 1  
Rix S.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Fransson M.
(Linköpings VC)
CENTER 1  
Sundqvist L.
(Linköpings VC)
PASSARE 1  
Brink E.
(Lund)
LIBERO 1  
Costa A.
(Lund)
  • LIBERO 2  
    Waser K.
    (Linköpings VC)
  • PASSARE 2  
    Kindbom F.
    (Linköpings VC)
  • CENTER 3  
    Zetterqvist A.
    (Linköpings VC)
  • CENTER 4  
    Abrahamsson S.
    (Värnamo)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Kerpčarová T.
    (Svedala )
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Paukovic V.
    (Värnamo)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Samuelson A.
    (Svedala )

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Abrahamsson S.
(Värnamo)
CENTER 2  
Tannerfalk L.
(Värnamo)
VÄNSTERSPIKER 1  
Rix S.
(Lund)

VÄNSTERSPIKER 2  
Fransson M.
(Linköpings VC)
CENTER 1  
Sundqvist L.
(Linköpings VC)
PASSARE 1  
Brink E.
(Lund)
LIBERO 1  
Costa A.
(Lund)
LIBERO 2  
Waser K.
(Linköpings VC)
PASSARE 2  
Kindbom F.
(Linköpings VC)
CENTER 3  
Zetterqvist A.
(Linköpings VC)
VÄNSTERSPIKER 3  
Paukovic V.
(Värnamo)
CENTER 4  
Abrahamsson S.
(Värnamo)
VÄNSTERSPIKER 4  
Samuelson A.
(Svedala )
HÖGERSPIKER 2  
Kerpčarová T.
(Svedala )