Elitserien Damer 2017/18


  Milestone - Tracker

200 ESS

198

#15 Kovacs de Lima
Daniele

150 SPELADE MATCHER

150

#3 Nordström
Viktoria

  • 2017-10-14 - 13:00

    Sollentuna

    Lindesberg

    0 - 3

    21/25  20/25  11/25

  • 2017-10-14 - 15:00

    Svedala

    Örebro

    1 - 3

    26/24  14/25  24/26  19/25

  • 2017-10-15 - 14:00

    Gislaved

    Engelholm

    0 - 3

    22/25  17/25  20/25

  • 2017-10-15 - 14:30

    Hylte/Halmstad

    Lund

    3 - 0

    25/13  25/11  25/16

  • 2017-10-15 - 15:00

    Degerfors

    Linköpings VC

    0 - 3

    23/25  19/25  20/25

  • 2017-10-18 - 19:00

    Lund

    Engelholm

  • 2017-10-18 - 19:00

    Örebro

    Degerfors

  • 2017-10-18 - 19:00

    Gislaved

    Svedala

  • 2017-10-21 - 13:30

    Linköpings VC

    Sollentuna

  • 2017-10-21 - 15:00

    Degerfors

    Gislaved

  • 2017-10-22 - 15:00

    Lindesberg

    Svedala

  • 2017-10-22 - 15:00

    Örebro

    Lund

  • 2017-10-22 - 16:00

    Engelholm

    Hylte/Halmstad

    
2017-10-14 - 13:00

Sollentuna

Lindesberg

0 - 3

21/25  20/25  11/25

2017-10-14 - 15:00

Svedala

Örebro

1 - 3

26/24  14/25  24/26  19/25

2017-10-15 - 14:00

Gislaved

Engelholm

0 - 3

22/25  17/25  20/25

2017-10-15 - 14:30

Hylte/Halmstad

Lund

3 - 0

25/13  25/11  25/16

2017-10-15 - 15:00

Degerfors

Linköpings VC

0 - 3

23/25  19/25  20/25

2017-10-18 - 19:00

Lund

Engelholm

2017-10-18 - 19:00

Örebro

Degerfors

2017-10-18 - 19:00

Gislaved

Svedala

2017-10-21 - 13:30

Linköpings VC

Sollentuna

2017-10-21 - 15:00

Degerfors

Gislaved

2017-10-22 - 15:00

Lindesberg

Svedala

2017-10-22 - 15:00

Örebro

Lund

2017-10-22 - 16:00

Engelholm

Hylte/Halmstad

bästa poängplockare(poäng / set)

#4

MakenzieMoeai 5,67(34/6)

#2

StinaRix 4,83(29/6)

#10

AlisonYoulten 4,75(38/8)

#14

TessRoundtree 4,5(27/6)

#6

KaleighNelson 4,33(26/6)

bästa servare(serveess / set)

#12

FannyAndersson 2(12/6)

#7

SymoneHayden 1,67(5/3)

#9

JosephineTegenfalk 1,29(9/7)

#7

FrejaMorén 1,25(5/4)

#2

StinaRix 1,17(7/6)

bästa blockare(vinnande block / set)

#45

KlaraJuneholm 1,33(4/3)

#42

Hedda Broberg 1(2/2)

#3

AnnieNyberg 1(3/3)

#5

ThereseBengtsson 1(4/4)

#9

MatildaAltin 1(6/6)

bästa poängplockare(poäng)

#10

AlisonYoulten 38

#16

IsabelleFalck 34

bästa servare(serveess)

#2

StinaRix 7

bästa blockare(vinnande block)

#5

SaraLink 7

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#14

TessRoundtree 84 %(21/25)

#1

SofiaBjörndal 81 %(17/21)

#0

VerenaRizzoll 79 %(11/14)

#2

JonaVigfusdottir 77 %(23/30)

#7

EmelieHedenberg 71 %(30/42)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#5

ThereseBengtsson 69 %(9/13)

#12

SarahSchmid 64 %(18/28)

#13

AlessiaSpedito 62 %(18/29)

#2

JonaVigfusdottir 61 %(11/18)

#7

FrejaMorén 58 %(11/19)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Svensson M.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 2  
Morén F.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 1  
Rix S.
(Hylte/Halmstad)

VÄNSTERSPIKER 2  
Ribeiro d.S.G.
(Lindesberg )
CENTER 1  
Falk J.
(Svedala )
PASSARE 1  
Bruns T.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Rizzoll V.
(Engelholm)
  • LIBERO 2  
    Andersson E.
    (Örebro )
  • PASSARE 2  
    Kindbom F.
    (Linköpings VC)
  • CENTER 3  
    Altin M.
    (Sollentuna)
  • CENTER 4  
    Topic L.
    (Lindesberg )
  • HÖGERSPIKER 2  
    Nelson K.
    (Engelholm)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Roundtree T.
    (Engelholm)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Hayden S.
    (Hylte/Halmstad)

Tabell

Elitserien

  

Poäng

Hylte/Halmstad

6

Engelholm

6

Örebro

6

Lindesberg

5

Linköpings VC

4

RIG Falköping

2

Gislaved

2

Lund

2

Svedala

0

Sollentuna

0

Degerfors

0

Tabell

Elitserien

  

Poäng

Hylte/Halmstad

6

Engelholm

6

Örebro

6

Lindesberg

5

Linköpings VC

4

RIG Falköping

2

Gislaved

2

Lund

2

Svedala

0

Sollentuna

0

Degerfors

0

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Svensson M.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 2  
Morén F.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 1  
Rix S.
(Hylte/Halmstad)

VÄNSTERSPIKER 2  
Ribeiro d.S.G.
(Lindesberg )
CENTER 1  
Falk J.
(Svedala )
PASSARE 1  
Bruns T.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Rizzoll V.
(Engelholm)
  • LIBERO 2  
    Andersson E.
    (Örebro )
  • PASSARE 2  
    Kindbom F.
    (Linköpings VC)
  • CENTER 3  
    Altin M.
    (Sollentuna)
  • CENTER 4  
    Topic L.
    (Lindesberg )
  • HÖGERSPIKER 2  
    Nelson K.
    (Engelholm)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Roundtree T.
    (Engelholm)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Hayden S.
    (Hylte/Halmstad)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Svensson M.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 2  
Morén F.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 1  
Rix S.
(Hylte/Halmstad)

VÄNSTERSPIKER 2  
Ribeiro d.S.G.
(Lindesberg )
CENTER 1  
Falk J.
(Svedala )
PASSARE 1  
Bruns T.
(Hylte/Halmstad)
LIBERO 1  
Rizzoll V.
(Engelholm)
LIBERO 2  
Andersson E.
(Örebro )
PASSARE 2  
Kindbom F.
(Linköpings VC)
CENTER 3  
Altin M.
(Sollentuna)
VÄNSTERSPIKER 3  
Roundtree T.
(Engelholm)
CENTER 4  
Topic L.
(Lindesberg )
VÄNSTERSPIKER 4  
Hayden S.
(Hylte/Halmstad)
HÖGERSPIKER 2  
Nelson K.
(Engelholm)