Elitserien Dam 2017/18


  Milestone - Tracker

2000 ANFALLSPOÄNG

1982

#15 Kovacs de Lima
Daniele

300 BLOCKPOÄNG

293

#10 Nolsjö
Anita

150 SPELADE MATCHER

147

#1 Svensson
Martina

100 SPELADE MATCHER

97

#16 Falck
Isabelle

  • 2018-02-14 - 19:00

    Hylte/Halmstad

    Svedala

    3 - 0

    25/7  27/25  25/22

  • 2018-02-14 - 19:00

    Lund

    Gislaved

    0 - 3

    19/25  8/25  20/25

  • 2018-02-14 - 19:00

    Lindesberg

    Örebro

    1 - 3

    25/23  16/25  13/25  19/25

  • 2018-02-17 - 13:30

    Linköpings VC

    Hylte/Halmstad

    0 - 3

    7/25  16/25  22/25

  • 2018-02-17 - 15:00

    Svedala

    Lund

    3 - 0

    25/19  26/24  25/17

  • 2018-02-17 - 15:00

    Degerfors

    Lindesberg

    0 - 3

    13/25  11/25  21/25

  • 2018-02-17 - 16:30

    Sollentuna

    Engelholm

    0 - 3

    8/25  19/25  18/25

  • 2018-02-18 - 14:00

    Gislaved

    Örebro

    0 - 3

    19/25  13/25  24/26

  • 19:00 
    Final

    Sollentuna

    Lindesberg

    0 - 3

    16/25  22/25  19/25

  • 19:00 
    Final

    Hylte/Halmstad

    Lund

    3 - 0

    25/14  25/7  25/9

  • 2018-02-22 - 19:00

    Gislaved

    Engelholm

  • 2018-02-24 - 15:00

    Lund

    Linköpings VC

  • 2018-02-24 - 15:00

    Degerfors

    Sollentuna

  • 2018-02-25 - 15:00

    Lindesberg

    Gislaved

  • 2018-02-27 - 19:00

    Engelholm

    Svedala

  • 2018-02-28 - 19:00

    Gislaved

    Hylte/Halmstad

  • 2018-02-28 - 19:00

    RIG Falköping

    Örebro

    
2018-02-14 - 19:00

Hylte/Halmstad

Svedala

3 - 0

25/7  27/25  25/22

2018-02-14 - 19:00

Lund

Gislaved

0 - 3

19/25  8/25  20/25

2018-02-14 - 19:00

Lindesberg

Örebro

1 - 3

25/23  16/25  13/25  19/25

2018-02-17 - 13:30

Linköpings VC

Hylte/Halmstad

0 - 3

7/25  16/25  22/25

2018-02-17 - 15:00

Svedala

Lund

3 - 0

25/19  26/24  25/17

2018-02-17 - 15:00

Degerfors

Lindesberg

0 - 3

13/25  11/25  21/25

2018-02-17 - 16:30

Sollentuna

Engelholm

0 - 3

8/25  19/25  18/25

2018-02-18 - 14:00

Gislaved

Örebro

0 - 3

19/25  13/25  24/26

19:00 
Final

Sollentuna

Lindesberg

0 - 3

16/25  22/25  19/25

19:00 
Final

Hylte/Halmstad

Lund

3 - 0

25/14  25/7  25/9

2018-02-22 - 19:00

Gislaved

Engelholm

2018-02-24 - 15:00

Lund

Linköpings VC

2018-02-24 - 15:00

Degerfors

Sollentuna

2018-02-25 - 15:00

Lindesberg

Gislaved

2018-02-27 - 19:00

Engelholm

Svedala

2018-02-28 - 19:00

Gislaved

Hylte/Halmstad

2018-02-28 - 19:00

RIG Falköping

Örebro

bästa poängplockare(poäng / set)

#6

KaleighNelson 5,96(405/68)

#7

DeniseBelcher 5,09(229/45)

#14

TessRountree 4,67(336/72)

#4

MakenzieMoeai 4,41(335/76)

#22

JuliaBrown 4,33(104/24)

bästa servare(serveess / set)

#12

FannyAndersson 0,91(62/68)

#9

JosephineTegenfalk 0,76(58/76)

#17

HannaHellvig 0,76(19/25)

#7

EmelieHedenberg 0,72(49/68)

#2

StinaRix 0,69(43/62)

bästa blockare(vinnande block / set)

#4

KarisWatson 1,02(43/42)

#31

FannySkogsfors 0,94(17/18)

#9

Dalila-LillyTopic 0,92(69/75)

#6

JuliaNilsson 0,63(52/83)

#10

CorneliaRosenqvist 0,62(8/13)

bästa poängplockare(poäng)

#14

TessRountree 336

#4

MakenzieMoeai 335

#10

MelanieWade 305

bästa servare(serveess)

#14

TessRountree 49

#12

SarahSchmid 48

bästa blockare(vinnande block)

#4

KarisWatson 43

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#3

HaleyBechtel 64 %(207/322)

#16

EmmyAndersson 56 %(99/177)

#4

MargieGiordano 56 %(39/70)

#9

EmmaMårtensdotter 55 %(160/291)

#9

EmilySklar 54 %(107/199)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#4

KarisWatson 56 %(95/170)

#4

ElizaZachary 54 %(148/276)

#12

SarahSchmid 52 %(181/346)

#6

KaleighNelson 51 %(353/699)

#10

MelanieWade 50 %(244/490)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Besselsen K.
(Örebro)
CENTER 2  
Wade M.
(Svedala)
VÄNSTERSPIKER 1  
Rountree T.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Rix S.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 1  
Schmid S.
(Lindesberg)
PASSARE 1  
Sjöberg S.
(Örebro )
LIBERO 1  
Enocsson N.
(Lund)
  • LIBERO 2  
    Sjöberg S.
    (Örebro)
  • PASSARE 2  
    Bruns T.
    (Hylte/Halmstad)
  • CENTER 3  
    Thun T.
    (Engelholm)
  • CENTER 4  
    Watson K.
    (Hylte/Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Nelson K.
    (Engelholm)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Belcher D.
    (Lindesberg)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Abelin S.
    (Svedala)

Tabell

Elitserien

  

Poäng

Hylte/Halmstad

64

Engelholm

59

Örebro

59

Lindesberg

49

Linköpings VC

31

Gislaved

30

Svedala

30

Sollentuna

13

RIG Falköping

12

Lund

7

Degerfors

0

Tabell

Elitserien

  

Poäng

Hylte/Halmstad

64

Engelholm

59

Örebro

59

Lindesberg

49

Linköpings VC

31

Gislaved

30

Svedala

30

Sollentuna

13

RIG Falköping

12

Lund

7

Degerfors

0

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Besselsen K.
(Örebro)
CENTER 2  
Wade M.
(Svedala)
VÄNSTERSPIKER 1  
Rountree T.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Rix S.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 1  
Schmid S.
(Lindesberg)
PASSARE 1  
Sjöberg S.
(Örebro )
LIBERO 1  
Enocsson N.
(Lund)
  • LIBERO 2  
    Sjöberg S.
    (Örebro)
  • PASSARE 2  
    Bruns T.
    (Hylte/Halmstad)
  • CENTER 3  
    Thun T.
    (Engelholm)
  • CENTER 4  
    Watson K.
    (Hylte/Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Nelson K.
    (Engelholm)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Belcher D.
    (Lindesberg)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Abelin S.
    (Svedala)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Besselsen K.
(Örebro)
CENTER 2  
Wade M.
(Svedala)
VÄNSTERSPIKER 1  
Rountree T.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Rix S.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 1  
Schmid S.
(Lindesberg)
PASSARE 1  
Sjöberg S.
(Örebro )
LIBERO 1  
Enocsson N.
(Lund)
LIBERO 2  
Sjöberg S.
(Örebro)
PASSARE 2  
Bruns T.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 3  
Thun T.
(Engelholm)
VÄNSTERSPIKER 3  
Belcher D.
(Lindesberg)
CENTER 4  
Watson K.
(Hylte/Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 4  
Abelin S.
(Svedala)
HÖGERSPIKER 2  
Nelson K.
(Engelholm)