SM-slutspel Dam 2017/18


  Milestone - Tracker

1000 ANFALLSPOÄNG

974

#2 Rix
Stina

200 BLOCKPOÄNG

195

#9 Topic
Dalila-Lilly

1000 TOTALPOÄNG

982

#10 Nolsjö
Anita

200 SPELADE MATCHER

200

#7 Morén
Freja

100 VUNNA MATCHER

98

#1 Svensson
Martina

500 SPELADE SET

493

#1 Svensson
Martina

  • 2018-04-14 - 14:30

    Hylte/Halmstad

    Engelholm

    3 - 1

    25/18  25/18  23/25  29/27

  • 2018-04-18 - 19:00

    Engelholm

    Hylte/Halmstad

    3 - 1

    30/28  22/25  25/18  25/18

  • 2018-04-19 - 19:00

    Lindesberg

    Örebro

    0 - 3

    22/25  16/25  16/25

  • 14:30 
    Final

    Hylte/Halmstad

    Engelholm

    1 - 3

    19/25  17/25  25/22  15/25

  • 16:00 
    Final

    Örebro

    Lindesberg

    3 - 0

    25/10  25/23  25/19

  • 2018-04-25 - 19:00

    Engelholm

    Hylte/Halmstad

  • 2018-04-28 - 14:30

    Hylte/Halmstad

    Engelholm

    
2018-04-14 - 14:30

Hylte/Halmstad

Engelholm

3 - 1

25/18  25/18  23/25  29/27

2018-04-18 - 19:00

Engelholm

Hylte/Halmstad

3 - 1

30/28  22/25  25/18  25/18

2018-04-19 - 19:00

Lindesberg

Örebro

0 - 3

22/25  16/25  16/25

14:30 
Final

Hylte/Halmstad

Engelholm

1 - 3

19/25  17/25  25/22  15/25

16:00 
Final

Örebro

Lindesberg

3 - 0

25/10  25/23  25/19

2018-04-25 - 19:00

Engelholm

Hylte/Halmstad

2018-04-28 - 14:30

Hylte/Halmstad

Engelholm

bästa poängplockare(poäng / set)

#14

TessRountree 5,26(179/34)

#6

KaleighNelson 4,76(162/34)

#22

JuliaBrown 4,6(161/35)

#9

EmilySklar 4,21(143/34)

#15

SaraMalmlöv 4,07(118/29)

bästa servare(serveess / set)

#7

EmelieHedenberg 0,83(5/6)

#14

TessRountree 0,59(20/34)

#3

JonnaNilsson 0,56(5/9)

#9

JosephineTegenfalk 0,48(13/27)

bästa blockare(vinnande block / set)

#6

JuliaNilsson 1(10/10)

#10

AnitaNolsjö 0,87(13/15)

#9

Dalila-LillyTopic 0,8(24/30)

#10

CorneliaRosenqvist 0,73(11/15)

#9

MatildaAltin 0,67(10/15)

bästa poängplockare(poäng)

#14

TessRountree 179

#6

KaleighNelson 162

#22

JuliaBrown 161

#9

EmilySklar 143

#12

SarahSchmid 133

bästa servare(serveess)

#22

JuliaBrown 16

bästa blockare(vinnande block)

#12

SarahSchmid 22

#10

TildeThun 18

#10

AnitaNolsjö 13

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#16

IdaAndersson 82 %(18/22)

#5

AnnieGylling 58 %(22/38)

#15

DanieleKovacs de Lima 56 %(53/94)

#16

EmmyAndersson 55 %(12/22)

#10

AlisonYoulten 54 %(37/68)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#4

ElizaZachary 62 %(26/42)

#5

TereseBengtsson 52 %(53/102)

#12

SarahSchmid 51 %(98/192)

#7

FrejaMorén 51 %(50/98)

#11

EstherEvans 50 %(2/4)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Svensson M.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 2  
Schmid S.
(Lindesberg )
VÄNSTERSPIKER 1  
Rountree T.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Brown J.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 1  
Nolsjö A.
(Sollentuna)
PASSARE 1  
Andersson F.
(Engelholm)
LIBERO 1  
Andersson I.
(Gislaved)
  • LIBERO 2  
    Kovacs d.L..D.
    (Hylte/Halmstad)
  • PASSARE 2  
    Skogsberg L.
    (Lindesberg )
  • CENTER 3  
    Altin M.
    (Sollentuna)
  • CENTER 4  
    Morén F.
    (Örebro )
  • HÖGERSPIKER 2  
    Nelson K.
    (Engelholm)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Rix S.
    (Hylte/Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Giordano M.
    (Örebro )

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Svensson M.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 2  
Schmid S.
(Lindesberg )
VÄNSTERSPIKER 1  
Rountree T.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Brown J.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 1  
Nolsjö A.
(Sollentuna)
PASSARE 1  
Andersson F.
(Engelholm)
LIBERO 1  
Andersson I.
(Gislaved)
  • LIBERO 2  
    Kovacs d.L..D.
    (Hylte/Halmstad)
  • PASSARE 2  
    Skogsberg L.
    (Lindesberg )
  • CENTER 3  
    Altin M.
    (Sollentuna)
  • CENTER 4  
    Morén F.
    (Örebro )
  • HÖGERSPIKER 2  
    Nelson K.
    (Engelholm)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Rix S.
    (Hylte/Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Giordano M.
    (Örebro )

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Svensson M.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 2  
Schmid S.
(Lindesberg )
VÄNSTERSPIKER 1  
Rountree T.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Brown J.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 1  
Nolsjö A.
(Sollentuna)
PASSARE 1  
Andersson F.
(Engelholm)
LIBERO 1  
Andersson I.
(Gislaved)
LIBERO 2  
Kovacs d.L..D.
(Hylte/Halmstad)
PASSARE 2  
Skogsberg L.
(Lindesberg )
CENTER 3  
Altin M.
(Sollentuna)
VÄNSTERSPIKER 3  
Rix S.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 4  
Morén F.
(Örebro )
VÄNSTERSPIKER 4  
Giordano M.
(Örebro )
HÖGERSPIKER 2  
Nelson K.
(Engelholm)