SM-slutspel 2015/16


SM-slutspel 2015/16 SM-slutspel 2015/16 Standing

Engelholm


Örebro

 
 

Hylte/Halmstad

Kvartsfinaler

Semifinaler

Final

 

Engelholm

3

  

Engelholm

3

 

RIG Falköping

0

  
 

Engelholm

3

Hylte/Halmstad

3

  

Hylte/Halmstad

1

 

Lindesberg

1

  
  

Svedala

3

  

Svedala

2

 

Gislaved

0

  
 

Örebro

0

Örebro

3

  
 

Örebro

2

 

Sollentuna

0

  
   
   
   
   
  

Svedala

0

   
   
   
  
   
   
   
  

Hylte/Halmstad

2

   
   
   

Kvartsfinaler

Semifinaler

Final

 

Engelholm

3

  

Engelholm

3

 

RIG Falköping

0

  
 

Engelholm

3

Hylte/Halmstad

3

  

Hylte/Halmstad

1

 

Lindesberg

1

  
  

Svedala

3

  

Svedala

2

 

Gislaved

0

  
 

Örebro

0

Örebro

3

  
 

Örebro

2

 

Sollentuna

0

  
   
   
   
   
  

Svedala

0

   
   
   
  
   
   
   
  

Hylte/Halmstad

2

   
   
   

1000 ANFALLSPOÄNG

994

#15 Lundvall
Diana

1000 ANFALLSPOÄNG

971

#16 Falck
Isabelle

200 BLOCKPOÄNG

199

#12 Andersson
Linda

150 ESS

150

#15 Kindbom
Frida

150 ESS

147

#3 Skogsberg
Linnea

2500 TOTALPOÄNG

2492

#15 Kovacs de Lima
Daniele

2000 TOTALPOÄNG

1973

#8 Rix
Stina

150 SPELADE MATCHER

150

#3 Nilsson
Jonna

100 SPELADE MATCHER

100

#1 Österman
Kajsa

100 SPELADE MATCHER

99

#4 Andersson
Vilma

100 SPELADE MATCHER

99

#10 Rosenqvist
Cornelia

100 SPELADE MATCHER

99

#9 Altin
Matilda

100 VUNNA MATCHER

99

#7 Andersson
Klara

100 VUNNA MATCHER

98

#4 Andersson
Fanny

900 SPELADE SET

898

#9 Tegenfalk
Josephine

800 SPELADE SET

790

#7 Morén
Freja

700 SPELADE SET

691

#15 Kovacs de Lima
Daniele

300 VUNNA SET

299

#18 Rizzoll
Verena

300 VUNNA SET

296

#19 Carlstedt
Mikaela

bästa poängplockare(poäng / set)

#11

IsabelleHaak 7,23(253/35)

#6

MoneshiaSimmons 5,08(198/39)

#2

JonaVigfusdottir 4,59(188/41)

#12

ChelseyBettinson 4,23(165/39)

#15

DanieleKovacs de Lima 4,03(153/38)

bästa servare(serveess / set)

#4

MalinaFransson 0,67(26/39)

#1

MartinaSvensson 0,6(9/15)

#5

AndréaJacobsson 0,56(14/25)

#11

IsabelleHaak 0,54(19/35)

#3

JonnaNilsson 0,52(21/40)

bästa blockare(vinnande block / set)

#28

Dalila-LillyTopic 1(10/10)

#12

ChelseyBettinson 0,82(32/39)

#2

MarisaField 0,65(11/17)

#11

IsabelleHaak 0,63(22/35)

#14

JonnaWasserfaller 0,61(23/38)

bästa poängplockare(poäng)

#11

IsabelleHaak 253

#12

WhitneyTurner 155

bästa servare(serveess)

#11

IsabelleHaak 19

#9

ErinFairs 16

bästa blockare(vinnande block)

#11

IsabelleHaak 22

#9

ErinFairs 18

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#13

MartinaKonecna 73 %(41/56)

#6

SofieSjöberg 70 %(142/203)

#1

SofiaBjörndal 65 %(43/66)

#8

StinaRix 65 %(41/63)

#4

MalinaFransson 65 %(115/177)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#11

IsabelleHaak 51 %(212/413)

#9

ErinFairs 48 %(103/214)

#12

ChelseyBettinson 46 %(126/275)

#14

JonnaWasserfaller 44 %(77/175)

#13

EwaKalinowska 43 %(69/162)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Haak I.
(Engelholm)
CENTER 2  
Wasserfaller J.
(Hylte/Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 1  
Fairs E.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Vigfusdottir J.
(Örebro)
CENTER 1  
Bettinson C.
(Svedala)
PASSARE 1  
Harlin A.
(Engelholm)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro)
  • LIBERO 2  
    Björndahl S.
    (Örebro)
  • PASSARE 2  
    Guy J.
    (Hylte/Halmstad)
  • CENTER 3  
    Field M.
    (Engelholm)
  • CENTER 4  
    Topic L.
    (RIG Falköping)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Svensson M.
    (Lindesberg)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Simmons M.
    (Svedala)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Kovacs d.L..D.
    (Hylte/Halmstad)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Haak I.
(Engelholm)
CENTER 2  
Wasserfaller J.
(Hylte/Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 1  
Fairs E.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Vigfusdottir J.
(Örebro)
CENTER 1  
Bettinson C.
(Svedala)
PASSARE 1  
Harlin A.
(Engelholm)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro)
  • LIBERO 2  
    Björndahl S.
    (Örebro)
  • PASSARE 2  
    Guy J.
    (Hylte/Halmstad)
  • CENTER 3  
    Field M.
    (Engelholm)
  • CENTER 4  
    Topic L.
    (RIG Falköping)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Svensson M.
    (Lindesberg)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Simmons M.
    (Svedala)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Kovacs d.L..D.
    (Hylte/Halmstad)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Haak I.
(Engelholm)
CENTER 2  
Wasserfaller J.
(Hylte/Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 1  
Fairs E.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Vigfusdottir J.
(Örebro)
CENTER 1  
Bettinson C.
(Svedala)
PASSARE 1  
Harlin A.
(Engelholm)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro)
LIBERO 2  
Björndahl S.
(Örebro)
PASSARE 2  
Guy J.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 3  
Field M.
(Engelholm)
VÄNSTERSPIKER 3  
Simmons M.
(Svedala)
CENTER 4  
Topic L.
(RIG Falköping)
VÄNSTERSPIKER 4  
Kovacs d.L..D.
(Hylte/Halmstad)
HÖGERSPIKER 2  
Svensson M.
(Lindesberg)