Grundserien 2015/16


Engelholm


Örebro

 
 

Svedala

Elitserien - Grundserien Elitserien - Grundserien Standing
LagPoängMatcherSetPoängResultatSetkvotPoängkvotBestraffning
  SpeladeVunnaFörloradeVunnaFörloradeVunnaFörlorade3-03-13-22-31-30-3   

Engelholm

47

20

16

4

51

22

1686

1494

8

6

2

1

1

2

2,32

1,128

-

Örebro

43

20

15

5

49

26

1714

1536

7

5

3

1

2

2

1,88

1,116

-

Svedala

42

20

14

6

49

29

1799

1651

5

7

2

2

3

1

1,69

1,090

-

Hylte/Halmstad

40

20

14

6

49

28

1761

1575

8

2

4

2

3

1

1,75

1,118

-

Lindesberg

37

20

11

9

46

32

1739

1610

7

3

1

5

3

1

1,44

1,080

-

Gislaved

15

20

5

15

20

46

1365

1520

4

1

0

0

5

10

0,43

0,898

-

Sollentuna

14

20

5

15

21

49

1418

1600

3

0

2

1

4

10

0,43

0,886

-

RIG Falköping

2

20

0

20

7

60

1139

1635

0

0

0

2

3

15

0,12

0,697

-




Elitserien - Grundserien Elitserien - Grundserien Standing Results Breakdown

Resultat

Elitserien - Grundserien

Gästande lag

EVS

GVK

HYH

LIN

RIG

SVK

SVE

ORE

Hemmalag

Engelholm (EVS)

3 - 0


3 - 0

3 - 1


3 - 1

3 - 1

3 - 0

3 - 1

3 - 2


3 - 1

3 - 0

Gislaved (GVK)

0 - 3


0 - 3

1 - 3


0 - 3

0 - 3

3 - 0

3 - 0

1 - 3


3 - 1

1 - 3

Hylte/Halmstad (HYH)

3 - 0


0 - 3

3 - 0


3 - 0

3 - 2

3 - 0

2 - 3

3 - 2


2 - 3

3 - 1

Lindesberg (LIN)

2 - 3

3 - 1

2 - 3

3 - 2


3 - 0

3 - 0


3 - 0

1 - 3

2 - 3


3 - 1

RIG Falköping (RIG)

0 - 3

0 - 3

0 - 3

0 - 3


0 - 3

0 - 3


0 - 3

0 - 3

1 - 3


0 - 3

Sollentuna (SVK)

1 - 3

0 - 3

0 - 3

0 - 3


1 - 3

3 - 0


3 - 2

0 - 3

2 - 3


1 - 3

Svedala (SVE)

3 - 2


3 - 1

3 - 1


3 - 0

0 - 3


3 - 1

3 - 1

3 - 1

3 - 0

3 - 0

Örebro (ORE)

3 - 0

3 - 0

2 - 3

3 - 2


3 - 0

3 - 1


3 - 0

3 - 0


3 - 0

3 - 1

250 SPELADE MATCHER

249

#9 Tegenfalk
Josephine

100 SPELADE MATCHER

100

#2 Johansson
Emilia

100 SPELADE MATCHER

98

#1 Axelsson Svärd
Julia

150 VUNNA MATCHER

150

#7 Morén
Freja

300 VUNNA SET

296

#19 Carlstedt
Mikaela

300 VUNNA SET

294

#8 Rix
Stina

bästa poängplockare(poäng / set)

#11

IsabelleHaak 7,31(526/72)

#6

MoneshiaSimmons 5,22(402/77)

#12

ChelseyBettinson 4,09(315/77)

#13

MartinaKonecna 4,04(311/77)

#18

MadeleneGreen 4,03(270/67)

bästa servare(serveess / set)

#11

IsabelleHaak 0,78(56/72)

#4

MalinaFransson 0,59(45/76)

#13

MartinaKonecna 0,58(45/77)

#18

MadeleneGreen 0,58(39/67)

#9

JosephineTegenfalk 0,5(37/74)

bästa blockare(vinnande block / set)

#10

AnitaNolsjö 0,77(54/70)

#12

ChelseyBettinson 0,75(58/77)

#8

TanjaSjöblom 0,67(48/72)

#14

JonnaWasserfaller 0,65(50/77)

#15

EvelinaFrank 0,55(35/64)

bästa poängplockare(poäng)

#11

IsabelleHaak 526

#13

MartinaKonecna 311

bästa servare(serveess)

#18

MadeleneGreen 39

bästa blockare(vinnande block)

#10

AnitaNolsjö 54

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#6

SofieSjöberg 68 %(230/338)

#5

JosefinKarlsson 66 %(27/41)

#13

KimAndersson 65 %(84/130)

#18

MadeleneGreen 64 %(209/325)

#13

MartinaKonecna 64 %(223/348)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#12

ChelseyBettinson 54 %(239/439)

#11

IsabelleHaak 49 %(433/880)

#9

ErinFairs 46 %(97/210)

#1

MartinaSvensson 46 %(176/382)

#14

JonnaWasserfaller 46 %(155/339)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Haak I.
(Engelholm)
CENTER 2  
Wasserfaller J.
(Hylte/Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 1  
Giordano M.
(Lindesberg)

VÄNSTERSPIKER 2  
Konecna M.
(Lindesberg)
CENTER 1  
Bettinson C.
(Svedala)
PASSARE 1  
Irwin C.
(Svedala)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro)
  • LIBERO 2  
    Ljung C.
    (Sollentuna)
  • PASSARE 2  
    Van D.L.
    (Lindesberg)
  • CENTER 3  
    Rejzovic A.
    (Örebro)
  • CENTER 4  
    Hansson F.
    (Svedala VBK)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Svensson M.
    (Lindesberg)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Simmons M.
    (Svedala)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Green M.
    (Sollentuna)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Haak I.
(Engelholm)
CENTER 2  
Wasserfaller J.
(Hylte/Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 1  
Giordano M.
(Lindesberg)

VÄNSTERSPIKER 2  
Konecna M.
(Lindesberg)
CENTER 1  
Bettinson C.
(Svedala)
PASSARE 1  
Irwin C.
(Svedala)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro)
  • LIBERO 2  
    Ljung C.
    (Sollentuna)
  • PASSARE 2  
    Van D.L.
    (Lindesberg)
  • CENTER 3  
    Rejzovic A.
    (Örebro)
  • CENTER 4  
    Hansson F.
    (Svedala VBK)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Svensson M.
    (Lindesberg)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Simmons M.
    (Svedala)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Green M.
    (Sollentuna)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Haak I.
(Engelholm)
CENTER 2  
Wasserfaller J.
(Hylte/Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 1  
Giordano M.
(Lindesberg)

VÄNSTERSPIKER 2  
Konecna M.
(Lindesberg)
CENTER 1  
Bettinson C.
(Svedala)
PASSARE 1  
Irwin C.
(Svedala)
LIBERO 1  
Sjöberg S.
(Örebro)
LIBERO 2  
Ljung C.
(Sollentuna)
PASSARE 2  
Van D.L.
(Lindesberg)
CENTER 3  
Rejzovic A.
(Örebro)
VÄNSTERSPIKER 3  
Simmons M.
(Svedala)
CENTER 4  
Hansson F.
(Svedala VBK)
VÄNSTERSPIKER 4  
Green M.
(Sollentuna)
HÖGERSPIKER 2  
Svensson M.
(Lindesberg)