Elitserien 2012/13


SM-slutspel 2013 SM-slutspel 2013 Standing

Katrineholm

Kvartsfinaler

Semifinaler

Final

 

Katrineholm

3

  
 

Katrineholm

3

 

RIG Falköping

0

  
  

Katrineholm

3

Hylte/Halmstad

2

  
 

Gislaved

0

 

Gislaved

3

  
   

Engelholm

3

  
 

Engelholm

2

 

Svedala

0

  
  

Lindesberg

0

Lindesberg

3

  
 

Lindesberg

3

 

Sollentuna

1

  

Kvartsfinaler

Semifinaler

Final

 

Katrineholm

3

  
 

Katrineholm

3

 

RIG Falköping

0

  
  

Katrineholm

3

Hylte/Halmstad

2

  
 

Gislaved

0

 

Gislaved

3

  
   

Engelholm

3

  
 

Engelholm

2

 

Svedala

0

  
  

Lindesberg

0

Lindesberg

3

  
 

Lindesberg

3

 

Sollentuna

1

  

2000 ANFALLSPOÄNG

1990

#18 Giordano
Marjorie

1000 ANFALLSPOÄNG

994

#15 Lundvall
Diana

300 BLOCKPOÄNG

292

#9 Tannerfalk
Lisa

250 BLOCKPOÄNG

248

#4 Rejzovic
Aida

150 ESS

149

#12 Turner
Whitney

2500 TOTALPOÄNG

2492

#15 Kovacs de Lima
Daniele

2000 TOTALPOÄNG

1970

#18 Green
Madelene

1000 TOTALPOÄNG

989

#9 Tannerfalk
Lisa

100 SPELADE MATCHER

99

#3 Brink
Evelina

100 SPELADE MATCHER

98

#10 Rönnbäck
Anna

100 SPELADE MATCHER

98

#4 Abrahamsson
Linn

100 SPELADE MATCHER

97

#5 Ljung
Carolina

700 SPELADE SET

691

#15 Kovacs de Lima
Daniele

600 SPELADE SET

600

#18 Giordano
Marjorie

500 SPELADE SET

495

#8 Hellgren
Tilda

600 VUNNA SET

596

#6 Sjöberg
Sofie

300 VUNNA SET

297

#18 Green
Madelene

300 VUNNA SET

296

#19 Carlstedt
Mikaela

bästa poängplockare(poäng / set)

#3

HillaryHurley 5,19(384/74)

#9

NicoleKoolhaas 5,07(436/86)

#12

WhitneyTurner 4,91(334/68)

#15

KristenDealy 4,28(321/75)

#12

KaitlynnJames 4,24(212/50)

bästa servare(serveess / set)

#9

NicoleKoolhaas 0,53(46/86)

#6

KristinBarrott 0,48(30/63)

#4

AnnaHarlin 0,47(40/86)

#4

KatarinaPersson 0,46(13/28)

#1

AlyssaSpeckhals 0,46(29/63)

bästa blockare(vinnande block / set)

#10

AnitaNolsjö 0,89(76/85)

#9

MarijanaBasic 0,85(78/92)

#33

AidaRejzovic 0,77(66/86)

#11

JoyceÅkerlund 0,76(31/41)

#19

DanielleCarlson 0,72(42/58)

bästa poängplockare(poäng)

#3

HillaryHurley 384

#5

JitkaMezerova 365

#10

LieslAparicho 348

bästa servare(serveess)

#4

AnnaHarlin 40

#33

AidaRejzovic 37

bästa blockare(vinnande block)

#10

AnitaNolsjö 76

#33

AidaRejzovic 66

#11

EmmaBengtsson 50

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#3

JohannaEdberg 87 %(296/342)

#15

KristenDealy 78 %(311/398)

#5

AmandaHill 71 %(388/545)

#3

SofiaBjörndal 70 %(224/319)

#2

LinnNilsson 69 %(256/373)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#10

LieslAparicho 47 %(298/636)

#15

DanieleKovacs de Lima 47 %(290/619)

#5

TinaJohansson 46 %(219/475)

#9

NicoleKoolhaas 46 %(333/724)

#15

KristenDealy 46 %(266/584)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Greseva N.
(Lindesberg)
CENTER 2  
Koolhaas N.
(Katrineholm)
VÄNSTERSPIKER 1  
Basic M.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Bengtsson E.
(Engelholm)
CENTER 1  
Rejzovic A.
(Katrineholm)
PASSARE 1  
Koolhaas N.
(Katrineholm)
LIBERO 1  
Edberg J.
(Katrineholm)
  • LIBERO 2  
    Carlstedt M.
    (Svedala)
  • PASSARE 2  
    Sandberg J.
    (Ljungby)
  • CENTER 3  
    Brankovic M.
    (Katrineholm)
  • CENTER 4  
    Lanner M.C.
    (Hylte/Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Green M.
    (RIG Falköping)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Kovacs d.L..D.
    (Hylte/Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Mezerova J.
    (Engelholm)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Greseva N.
(Lindesberg)
CENTER 2  
Koolhaas N.
(Katrineholm)
VÄNSTERSPIKER 1  
Basic M.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Bengtsson E.
(Engelholm)
CENTER 1  
Rejzovic A.
(Katrineholm)
PASSARE 1  
Koolhaas N.
(Katrineholm)
LIBERO 1  
Edberg J.
(Katrineholm)
  • LIBERO 2  
    Carlstedt M.
    (Svedala)
  • PASSARE 2  
    Sandberg J.
    (Ljungby)
  • CENTER 3  
    Brankovic M.
    (Katrineholm)
  • CENTER 4  
    Lanner M.C.
    (Hylte/Halmstad)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Green M.
    (RIG Falköping)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Kovacs d.L..D.
    (Hylte/Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Mezerova J.
    (Engelholm)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Greseva N.
(Lindesberg)
CENTER 2  
Koolhaas N.
(Katrineholm)
VÄNSTERSPIKER 1  
Basic M.
(Engelholm)

VÄNSTERSPIKER 2  
Bengtsson E.
(Engelholm)
CENTER 1  
Rejzovic A.
(Katrineholm)
PASSARE 1  
Koolhaas N.
(Katrineholm)
LIBERO 1  
Edberg J.
(Katrineholm)
LIBERO 2  
Carlstedt M.
(Svedala)
PASSARE 2  
Sandberg J.
(Ljungby)
CENTER 3  
Brankovic M.
(Katrineholm)
VÄNSTERSPIKER 3  
Kovacs d.L..D.
(Hylte/Halmstad)
CENTER 4  
Lanner M.C.
(Hylte/Halmstad)
VÄNSTERSPIKER 4  
Mezerova J.
(Engelholm)
HÖGERSPIKER 2  
Green M.
(RIG Falköping)