Elitserien Herrar 2020/21


250 ESS

245

#17 Vilimas
Tomas

1000 TOTALPOÄNG

993

#4 Brink
Andreas

100 SPELADE MATCHER

97

#5 Karlsson
Lukas

600 SPELADE SET

596

#18 Lushtaku
Dardan

400 VUNNA SET

396

#16 Ahremark
Jens

  • 2020-11-26 - 19:00

    Örkelljunga

    Hylte Halmstad

    2 - 3

    21/25  20/25  25/15  25/21  9/15

  • 2020-11-28 - 14:00

    Vingåker

    Habo

    3 - 1

    25/23  24/26  26/24  25/23

  • 2020-11-28 - 15:00

    Floby

    Hylte Halmstad

    1 - 3

    19/25  27/25  20/25  14/25

  • 2020-11-28 - 16:30

    RIG Falköping

    Lund

    1 - 3

    25/19  20/25  19/25  24/26

  • 2020-11-29 - 16:00

    Falkenberg

    Sollentuna

    0 - 3

    15/25  19/25  20/25

  • 19:00 

    Habo

    RIG Falköping

  • 2020-12-05 - 15:00

    Lund

    Södertelge

  • 2020-12-05 - 15:00

    Floby

    Vingåker

  • 2020-12-05 - 16:00

    Habo

    Örkelljunga

  • 2020-12-05 - 16:30

    Hylte Halmstad

    Falkenberg

  • 2020-12-05 - 17:00

    Sollentuna

    RIG Falköping

  • 2020-12-06 - 14:00

    Vingåker

    Örkelljunga

    
2020-11-26 - 19:00

Örkelljunga

Hylte Halmstad

2 - 3

21/25  20/25  25/15  25/21  9/15

2020-11-28 - 14:00

Vingåker

Habo

3 - 1

25/23  24/26  26/24  25/23

2020-11-28 - 15:00

Floby

Hylte Halmstad

1 - 3

19/25  27/25  20/25  14/25

2020-11-28 - 16:30

RIG Falköping

Lund

1 - 3

25/19  20/25  19/25  24/26

2020-11-29 - 16:00

Falkenberg

Sollentuna

0 - 3

15/25  19/25  20/25

19:00 

Habo

RIG Falköping

2020-12-05 - 15:00

Lund

Södertelge

2020-12-05 - 15:00

Floby

Vingåker

2020-12-05 - 16:00

Habo

Örkelljunga

2020-12-05 - 16:30

Hylte Halmstad

Falkenberg

2020-12-05 - 17:00

Sollentuna

RIG Falköping

2020-12-06 - 14:00

Vingåker

Örkelljunga

 
9
Sollentuna VS Södertelge [21/11/2020 17:00] Foto: Håkan Wend...
1  
5
Uppsala VS Lund [17/10/2020 17:15]
 
5
Uppsala VS Floby [10/10/2020 16:00]
 
3
Floby VS Lund [03/10/2020 15:00]
 
8
Sollentuna VS Floby [26/09/2020 17:00]

bästa poängplockare(poäng / set)

#5

AugustBorna 6,11(214/35)

#17

TomasVilimas 5,84(146/25)

#11

EnockSome 5,83(140/24)

#11

TomaszMroz 5,53(177/32)

#15

MatthewAubrey 5,12(169/33)

bästa servare(serveess / set)

#11

TomaszMroz 0,53(17/32)

#4

FaeezAlloush 0,5(13/26)

#3

MaciejMadej 0,5(18/36)

#4

MaxPetersson 0,46(12/26)

#12

ErikSundberg 0,45(13/29)

bästa blockare(vinnande block / set)

#16

VladanCeremidzic 1,14(8/7)

#16

SamTaylor-Parks 1(24/24)

#2

AdrianNorrby 0,88(28/32)

#13

EinarAndersson 0,72(18/25)

#99

AlexanderPalmatier 0,71(12/17)

bästa poängplockare(poäng)

#11

TomaszMroz 177

#15

MatthewAubrey 169

#17

TomasVilimas 146

bästa servare(serveess)

#11

TomaszMroz 17

#15

MatthewAubrey 14

bästa blockare(vinnande block)

#16

JensAhremark 19

mottagning - positiva %(perfekt servemottag + positivt servemottag) / alla mottag

#6

EdvinSvärd 75 %(133/178)

#5

StaffanBlomgren 66 %(84/127)

#13

MichaelMichelau 64 %(94/147)

#7

JohanSkoogh 63 %(126/201)

#8

PontusNilsson 63 %(126/201)

anfall - perfekta %anfallspoäng / alla anfall

#17

AntonRibom 64 %(79/124)

#16

JensAhremark 61 %(63/104)

#4

FaeezAlloush 56 %(107/191)

#13

MartinBergman 55 %(56/102)

#13

SergejEngström 55 %(45/82)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Mroz T.
(Vingåker)
CENTER 2  
Taylor-Parks S.
(Södertelge )
VÄNSTERSPIKER 1  
Aubrey M.
(Floby)

VÄNSTERSPIKER 2  
Ekstrand L.
(Vingåker)
CENTER 1  
Mendes P.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 1  
Wikström M.
(Örkelljunga)
LIBERO 1  
Svärd E.
(Falkenberg)
  • LIBERO 2  
    Skoogh J.
    (Habo)
  • PASSARE 2  
    Petrovic A.
    (Södertelge )
  • CENTER 3  
    Ahremark J.
    (Vingåker)
  • CENTER 4  
    Andersson E.
    (Örkelljunga)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Nilsson M.
    (Hylte Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Michelau M.
    (Hylte Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Borna A.
    (Lund)

Tabell

Elitserien

Tabell

Elitserien

Elitserien Herrar Elitserien Herrar Standing
LagPoängMatcherSetPoängResultatSetkvotPoängkvotBestraffning
  SpeladeVunnaFörloradeVunnaFörloradeVunnaFörlorade3-03-13-22-31-30-3   

Sollentuna

27

9

9

0

27

3

746

605

6

3

0

0

0

0

9,00

1,233

-

Hylte Halmstad

21

9

8

1

25

11

825

726

3

2

3

0

1

0

2,27

1,136

-

Örkelljunga

19

8

6

2

20

6

623

531

6

0

0

1

0

1

3,33

1,173

-

Falkenberg

14

9

4

5

16

17

749

747

2

2

0

2

0

3

0,94

1,003

-

Lund

12

9

5

4

16

19

764

790

1

1

3

0

1

3

0,84

0,967

-

Uppsala

11

9

4

5

13

19

682

755

1

2

1

0

1

4

0,68

0,903

-

Habo

11

8

3

5

14

16

670

692

2

1

0

2

1

2

0,88

0,968

-

Vingåker

9

7

3

4

15

17

729

720

0

1

2

2

2

0

0,88

1,012

-

Södertelge

7

7

2

5

9

15

510

548

2

0

0

1

1

3

0,60

0,931

-

Floby

4

9

1

8

9

24

701

787

1

0

0

1

4

3

0,38

0,891

-

RIG Falköping

0

6

0

6

1

18

385

483

0

0

0

0

1

5

0,06

0,797

-




Elitserien Herrar Elitserien Herrar Standing Results Breakdown

Resultat

Elitserien Herrar

Gästande lag

Falkenberg

Floby

Habo

HylteHalmstad

Lund

RIGFalköping

Sollentuna

Södertelge

Uppsala

Vingåker

Örkelljunga

Hemmalag

Falkenberg (Falkenberg)

3 - 0

0 - 3

2 - 3

0 - 3

Floby (Floby)

1 - 3

1 - 3

1 - 3

2 - 3

0 - 3

Habo (Habo)

3 - 0

2 - 3

0 - 3

Hylte Halmstad (HylteHalmstad)

3 - 0

3 - 1

3 - 2

Lund (Lund)

1 - 3

3 - 2

0 - 3

3 - 2

0 - 3

RIG Falköping (RIGFalköping)

0 - 3

0 - 3

1 - 3

0 - 3

Sollentuna (Sollentuna)

3 - 0

3 - 1

3 - 0

3 - 1

Södertelge (Södertelge)

0 - 3

3 - 0

3 - 0

0 - 3

Uppsala (Uppsala)

3 - 1

0 - 3

0 - 3

0 - 3

3 - 1

Vingåker (Vingåker)

3 - 2

3 - 1

1 - 3

3 - 2

Örkelljunga (Örkelljunga)

2 - 3

3 - 0

0 - 3

3 - 0

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Mroz T.
(Vingåker)
CENTER 2  
Taylor-Parks S.
(Södertelge )
VÄNSTERSPIKER 1  
Aubrey M.
(Floby)

VÄNSTERSPIKER 2  
Ekstrand L.
(Vingåker)
CENTER 1  
Mendes P.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 1  
Wikström M.
(Örkelljunga)
LIBERO 1  
Svärd E.
(Falkenberg)
  • LIBERO 2  
    Skoogh J.
    (Habo)
  • PASSARE 2  
    Petrovic A.
    (Södertelge )
  • CENTER 3  
    Ahremark J.
    (Vingåker)
  • CENTER 4  
    Andersson E.
    (Örkelljunga)
  • HÖGERSPIKER 2  
    Nilsson M.
    (Hylte Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 3  
    Michelau M.
    (Hylte Halmstad)
  • VÄNSTERSPIKER 4  
    Borna A.
    (Lund)

BÄSTA LAGET

HÖGERSPIKER 1  
Mroz T.
(Vingåker)
CENTER 2  
Taylor-Parks S.
(Södertelge )
VÄNSTERSPIKER 1  
Aubrey M.
(Floby)

VÄNSTERSPIKER 2  
Ekstrand L.
(Vingåker)
CENTER 1  
Mendes P.
(Hylte Halmstad)
PASSARE 1  
Wikström M.
(Örkelljunga)
LIBERO 1  
Svärd E.
(Falkenberg)
LIBERO 2  
Skoogh J.
(Habo)
PASSARE 2  
Petrovic A.
(Södertelge )
CENTER 3  
Ahremark J.
(Vingåker)
VÄNSTERSPIKER 3  
Michelau M.
(Hylte Halmstad)
CENTER 4  
Andersson E.
(Örkelljunga)
VÄNSTERSPIKER 4  
Borna A.
(Lund)
HÖGERSPIKER 2  
Nilsson M.
(Hylte Halmstad)